Veseli: S’do ndalem se angazhuari për themelimin e Tribunalit për dënimin e krimeve serbe

Veseli: S’do ndalem se angazhuari për themelimin e Tribunalit për dënimin e krimeve serbe

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, kujtoi masakrën në “Lagjen e Trimave” në Prizren ku u vranë 27 civilë shqiptarë para 21 vitesh.

Veseli shkroi se ajo që ndodhi atë ditë ishte hakmarrje e egër e forcave serbe ndaj një lagjeje e cila ishte baza e UÇK-së gjatë luftës çlirimtare.

Kreu i PDK-së tha se nuk do të ndalet në angazhimin e tij për të themeluar Tribunalin për dënimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë.


Postimi i plotë i Veselit:

26 Maji i vitit 1999, u kthye në tragjedi për popullin tonë në “Lagjen e Trimave” të Prizrenit. Forcat serbe vranë e masakruan 27 civilë shqiptarë të cilët kishin vendosur të mos largohen nga shtëpitë e tyre kur mijëra të tjerë po dëboheshin drejt Shqipërisë.

Vrasja e tyre 21 vite më parë ishte hakmarrje e egër e forcave serbe ndaj kësaj lagje dhe fshatrave të Vërrinit e Opojës të cilët ishin baza të UÇK-së gjatë luftës çlirimtare kundër Serbisë. Djemtë dhe vajzat e kësaj lagje ishin luftëtarët më të mirë e trima të UÇK-së.

Unë nuk do të ndalem në angazhimin tim për të themeluar Tribunalin për dënimin e krimeve serbe të kryera gjatë luftës në Kosovë. Ne nuk duhet të pushojmë së punuari për të vënë para drejtësisë të gjithë kriminelët serb që masakruan qytetarët tanë të pafajshëm.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: