Verstappen kërkon titullin e dytë botëror në Japoni

Verstappen kërkon titullin e dytë botëror në Japoni

Piloti Max Verstappen ka thënë se i duhet një fundjavë perfekte nëse dëshiron të fitojë titullin e tij të dytë botëror në Çmimin e Madh të Japonisë.

Piloti i Red Bull do të bëhet kampion nëse fiton garën e së dielës dhe merr pikët për xhiron më të shpejtë të garës.

Në rrethana të tjera, varet se ku përfundojnë Charles Leclerc i Ferrarit dhe shoku i skuadrës së Red Bull, Sergio Perez.


“Do të ishte shumë mirë nëse ndodh këtu, por nëse nuk ndodh, do të jetë edhe më në favor në garën e ardhshme”, tha Verstappen.

“Nuk ndryshon asgjë në të vërtetë, thjesht përpiqesh të maksimizosh gjithçka që mundesh. Më duhet një fundjavë perfekte për të fituar titullin këtu, por të jem i sinqertë, nuk po mendoj shumë për të”, shtoi ai.

Japonia rikthehet në kalendarin F1 për herë të parë që nga viti 2019 pas një pushimi të shkaktuar nga pandemia dhe Verstappen tha se marrëdhënia e Red Bull me furnizuesin e motorëve Honda do të thoshte se gara në Suzuka ishte ekstra e veçantë për ekipin.

Lexo edhe

Video