Vdes legjenda e Motown Records, Lamond Dozier

Vdes legjenda e Motown Records, Lamond Dozier

Këngëtari, kompozitori amerikan dhe legjenda e Motown Records, Lamond Dozier, ka vdekur në moshën 81-vjeçare, njoftoi sot familja e tij.

Dozier qëndron pas hiteve të artistëve si The Supremes, Four Tops dhe Isley Brothers.


Ai vdiq në shtëpinë e tij të hënën. Dozier ishte një nga anëtarët më të njohur të treshes së kompozitorëve së bashku me vëllezërit Brian dhe Eddie Holland.

Grupi Holland-Dozier-Holland shkroi dhjetëra këngë në krye të listave, duke përfshirë 10 deri në 12 hite, duke përfshirë më të famshmen “Baby Love”.

Treshja u fut në Sallën e Famës të Këngëtarëve në 1988 dhe Sallën e Famës Rock and Roll në vitin 1990.

Video