Vazhdon gjykimi ndaj Salih Mustafës

Vazhdon gjykimi ndaj Salih Mustafës

Në Dhomat e Specializuara në Hagë, sot do të vazhdojë seanca ndaj ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare në të Kosovës (UÇK), Salih Mustafës. Dëshmitari i pestë i mbrojtur në gjykimin ndaj Salih Mustafës, do t’u përgjigjet sot pyetjeve të trupit gjykues të kryesuar nga gjykatësja Mappie Veldt-Foglia.

Në gjykimin ndaj Mustafës deri tani janë dëgjuar katër dëshmitarë, të gjithë të mbrojtur, identiteti i të cilëve nuk është bërë i ditur për publikun.


Gjykimi ndaj Mustafës ka filluar më 15 shtator 2021 dhe është i pari në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë e Salih Mustafa është i arrestuari i parë nga Specialja.

Aktakuza ndaj Mustafës është konfirmuar më 12 qershor të vitit 2020 ndërsa ai u arrestua më 24 shtator të vitit të kaluar, me pretendimin për krime lufte.

Në deklarimin e tij para trupit gjykues, Salih Mustafa është deklaruar i pafajshëm.


https://kosovapress.com/deshmitari-i-dyte-nuk-kam-njohuri-qe-eshte-mbajtur-ndonje-person-i-ndaluar-ne-zllashe/
https://kosovapress.com/prokurori-perfundon-pyetjet-per-deshmitarin-e-dyte-seanca-do-te-vazhdoje-me-pyetjet-e-mbrojteses-se-viktimave/
https://kosovapress.com/perfundon-degjimi-i-deshmitarit-te-dyte-ne-rastin-e-salih-mustafes-ne-hage-me-4-tetor-paraqitet-deshmitari-i-trete/

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: