Ushqimet që nuk duhet t’i vendosni në frigorifer

Ushqimet që nuk duhet t’i vendosni në frigorifer

Ngrirja është një mënyrë shumë e përshtatshme dhe e lehtë për të ruajtur ushqimin, për të pasur gjithmonë diçka për të gatuar në shtëpi, por edhe për të kursyer para. Megjithatë, jo të gjitha materialet janë të përshtatshme për t’u futur në frigorifer.

Ngrirja është një mënyrë shumë e përshtatshme dhe e lehtë për të ruajtur ushqimin , për të pasur gjithmonë diçka për të gatuar në shtëpi, por edhe për të kursyer para. Megjithatë, jo të gjitha materialet janë të përshtatshme për t’u futur në frigorifer.

Vezët

A keni vënë re ndonjëherë se vezët zakonisht nuk gjenden në seksionin e ushqimeve të freskëta të supermarketeve? Kështu që nuk duhet të mendoni t’i vendosni në frigorifer. Nëse i ngrini të tëra, temperatura e ulët do të shkaktojë çarje në lëvozhgë dhe më pas veza do të prishet. Megjithatë, ajo që mund të bëni është të ngrini të bardhat e vezëve. Kjo është një teknikë që përdoret shumë në ëmbëlsirat.

Perimet dhe frutat e pasura me ujë

Pjepri, shalqiri, domatja, kastraveci… Të gjitha këto janë shumë të pasura me ujë dhe nuk duhen futur në ngrirje. Si marule dhe zarzavate të tjera sallatë. Pas shkrirjes, ato humbasin strukturën dhe shijen e tyre. Nëse keni fruta dhe perime që nuk doni t’i prishni, mund të bëni smoothie ose reçel të shëndetshëm me frutat dhe supat me perimet që ruhen në frigorifer dhe të bëni një vakt të shpejtë dhe të lehtë.

Ju gjithashtu mund t’i ngrini karotat, selinon, brokolin dhe bizelet në qese të veçanta ushqimore nëse fillimisht i gatuani në ujë të vluar për 5 minuta (duke zbardhur). Do t’i lini të ftohen shumë mirë dhe më pas mund t’i ruani.


Djathëra të freskët dhe të butë

Djathërat e freskët (gjizë, rikota, djathi i dhisë, djathi barishtor, etj.) dhe djathërat e butë, si mocarela dhe brie, definitivisht nuk mund të ngrihen. Për shkak se ato përmbajnë shumë ujë, temperatura e ulët do të ndryshojë strukturën dhe shijen e tyre dhe ato fjalë për fjalë do të jenë të pangrënshme.

Patatet

Patatet, ashtu si rrepkat, nuk duhen futur në ngrirje sepse humbasin lëndët ushqyese dhe ndryshon strukturën e tyre. Mënyra më e mirë për të ruajtur patatet është t’i ruani në një dollap të errët larg burimeve të nxehtësisë.

Majonezë dhe krem ​​pastiçerie

Majoneza që keni bërë duhet të konsumohet brenda pak ditësh nga frigoriferi. Nëse e vendosni në ngrirje, do të humbasë cilësinë dhe shijen dhe nuk do të hahet. E njëjta gjë vlen edhe për kremrat e ëmbëlsirave.

Më e rëndësishmja!

Asnjëherë, për asnjë arsye, nuk duhet të vendosim përsëri në frigorifer ushqimin që kemi shkrirë tashmë. Ekziston një rrezik serioz i infeksionit. Prandaj duhet të gatuajmë të gjitha sasitë e ushqimit që kemi shkrirë. Një ide e mirë është të ruani pjesë të vogla të ushqimit në frigorifer në mënyrë që të përdorim saktësisht sasinë që na nevojitet çdo herë.

Lexo edhe

Video