Ukrainasja e re përshkruan momentin e tmerrshëm kur nëna e saj u qëllua në kokë

Ukrainasja e re përshkruan momentin e tmerrshëm kur nëna e saj u qëllua në kokë

Banorja e Bucha, Tatiana Sichkar, ka treguar se si nëna e saj u qëllua për vdekje ndërsa qyteti ishte nën pushtimin rus.

Duke folur për Sky News, ajo tha se familja e saj kishte qenë duke u kthyer nga shtëpia e gjyshes së saj në atë kohë dhe ata kishin vendosur shirita të bardhë mbi supet e tyre për të treguar se ishin civilë.

Pa paralajmërim, ajo dëgjoi një “të shtënë armësh shumë të fortë” dhe “pashë diçka që fluturonte nga pjesa e pasme e kokës së nënës sime”.

“Ishte aq shpejt sa nuk kuptova asgjë,” tha ajo.

Sichkar tha se pa nënën e saj të rrëzuar dhe ajo dhe babai i saj u ulën në tokë.


Ajo u përpoq të thërriste nënën e saj, por nuk kishte përgjigje.

E reja tha se kur e shikoi mirë nënën e saj, kishte gjak në të gjithë fytyrën e saj dhe po përpiqej të merrte frymë.

“U përpoqa t’i shtrëngoja dorën por ajo nuk reagoi”, tha ajo.

Sichkar tha se dëshiron që vdekja e nënës së saj të hetohet si një krim i mundshëm lufte.

Lexo edhe

Video