Ukraina merr një sistem tjetër rakete lëshimi të shumëfishtë nga Franca

Ukraina merr një sistem tjetër rakete lëshimi të shumëfishtë nga Franca

Ukraina ka marrë një sistem tjetër rakete lëshimi të shumëfishtë (MLRS) nga Franca, njoftoi të martën ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov.

“Vëllai i katërt në familjen Long Hand, LRU nga Franca, ka mbërritur në Ukrainë! Ushtria ukrainase tani është edhe më e fuqishme për të penguar dhe shkatërruar armikun,” tha Reznikov në Twitter.


Ai e përshëndeti atë si një “rezultat të dukshëm të miqësisë” midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe liderit të Francës Emmanuel Macron, ndërsa falënderoi gjithashtu homologun e tij francez Sebastien Lecornu.

Në fillim të këtij muaji, Franca furnizoi Ukrainën me dy bateri të sistemeve të mbrojtjes ajrore Crotale dhe dy njësi MLRS, të cilat erdhën pas dorëzimit të 18 obuseve Caesar.

Në shtator, Ministria franceze e Mbrojtjes njoftoi gjithashtu një plan për të trajnuar deri në 2.000 ushtarë ukrainas në Francë.

Lexo edhe

Video