Ukraina do të kërkojë një seancë urgjente të KS të OKB-së për shkak të sulmeve ruse

Ukraina do të kërkojë një seancë urgjente të KS të OKB-së për shkak të sulmeve ruse

Ukraina do të kërkojë një seancë urgjente të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ku temë do të jenë sulmet e fundit ruse ndaj objekteve të prodhimit të energjisë elektrike, tha sot presidenti Volodymyr Zelensky.

“Vrasja e civilëve dhe shkatërrimi i infrastrukturës civile janë akte terrori. “Ukraina do të vazhdojë të kërkojë një përgjigje vendimtare nga bota ndaj këtyre krimeve”, shkroi Zelensky në Twitter.


Agjencia shtetërore atomike e Ukrainës Energoatom njoftoi më herët sot se disa njësi të centralit bërthamor të Ukrainës Pivdenoukrainskaya u mbyllën për shkak të humbjes së energjisë gjatë sulmeve ajrore ruse në të gjithë Ukrainën.

Një seri shpërthimesh bënë jehonë më herët sot në Kiev, dhe shpërthime u dëgjuan gjithashtu në rajonet Dnipropetrovsk dhe Mykolaiv, ku u raportuan disa ndikime.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitalii Klitschko, konfirmoi se ka pasur një sulm në infrastrukturën kryesore civile dhe pas shpërthimeve ka pasur ndërprerje të energjisë në disa vende.

Lexo edhe

Video