UEFA: Pa shikues mysafirë në kualifikimet për Kupën e Botës në shtator

UEFA: Pa shikues mysafirë në kualifikimet për Kupën e Botës në shtator

Federata Evropiane e Futbollit (UEFA) ka vendosur që nuk do të ketë tifozë mysafirë në ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës 2022 në Katar, të cilat do të luhen në shtator, për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus në Evropë.

Ky është një konfirmim i vendimit të Bordit Ekzekutiv të UEFA-s të 14 qershorit, të bërë në kuadrin e një letre të përbashkët me Federatën Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA) të 19 marsit të këtij viti.


FIFA dhe UEFA ndoqën nga afër zhvillimin e pandemisë në Evropë përpara rifillimit të kualifikimeve evropiane për Kupën e Botës.

Për shkak të rritjes aktuale të rasteve me COVID-19 në Evropë, dhe kombinuar me numrin e madh të ndeshjeve që do të zhvillohen gjatë shtatorit, UEFA ka zbatuar vendimin e marrë nga Bordi Ekzekutiv më 14 qershor.

Lexo edhe

Video

error: