UEFA i përgjigjet ankesës së Portugalisë

UEFA i përgjigjet ankesës së Portugalisë

Shumë menduan pse nuk ka VAR në kualifikimet e Kupës së Botës në Katar, dhe kjo u theksua veçanërisht pas ndeshjes Serbi-Portugali.

Portugezët u dëmtuan në Beograd për një gol të Cristiano Ronaldos nga gjyqtari Makeli, i cili me siguri do të njihej nëse do të kishte një VAR.

UEFA njoftoi se kishte ndërmend të aplikonte teknologjinë VAR në kualifikimet për Kupën e Botës 2022, por që ajo u braktis për shkak të situatës së ndërlikuar në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

E gjitha pasi portugezi u ankua për ngjarjet në stadiumin “Rajko Mitic”.


“UEFA propozoi përdorimin e teknologjisë VAR në kualifikimet aktuale të Kupës së Botës në 2019. Ndikimi i pandemisë së virusit korona në aftësitë operacionale dhe logjistike bëri që UEFA të shtyjë përdorimin e teknologjisë VAR në fazën e grupeve të Ligës së Evropës për sezonin 2021/2022 , në vend të këtij sezoni, si dhe për të tërhequr propozimin për të përdorur VAR në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës në 2022”, thuhet në njoftim.

Ronaldo ishte i zemëruar me vendimin e gjyqtarit, ai hodhi shiritin e kapitenit në fushë, dhe pas kësaj gjyqtari menjëherë shënoi fundin e lojës.

“Gjithashtu, VAR nuk u përdor në fazën e grupeve të Ligës së Kombeve vjeshtën e kaluar dhe për këtë arsye nuk është përdorur në kualifikimet e fazës së grupeve të ekipeve kombëtare që luajnë nën kujdesin e UEFA,” tha shtëpia evropiane e futbollit në një deklaratë.

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos tha se është e papranueshme të luash kualifikueset e Kupës së Botës pa teknologji të golave ​​dhe VAR.

Pas dy raundeve në Grupin A, Serbia dhe Portugalia kanë nga katër pikë në dy vendet e para në tabelë.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: