Truss: Putin po përpiqet të mbajë botën për të paguar mbi 20 milionë ton drithë ukrainas

Truss: Putin po përpiqet të mbajë botën për të paguar mbi 20 milionë ton drithë ukrainas

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, ka akuzuar Vladimir Putinin për “armatosjen e urisë” pasi mbi 20 milionë ton drithë gjenden në kapanone në portet e Ukrainës.

Frika globale për mungesën e ushqimit është ndezur ditët e fundit për shkak të statusit të vendit si një nga eksportuesit më të mëdhenj të grurit në botë.

“Është krejtësisht e tmerrshme që Putin po përpiqet ta mbajë botën si shpërblim dhe ai në thelb është duke armatosur urinë dhe mungesën e ushqimit mes njerëzve më të varfër në mbarë botën”, tha Truss gjatë një vizite në Bosnje të enjten.


“Ne thjesht nuk mund të lejojmë që kjo të ndodhë. Putin duhet të heqë bllokadën ndaj grurit ukrainas,” shtoi ajo.

Ankaraja tani është në negociata me Moskën për të transportuar grurin përmes Turqisë, ka thënë një zyrtar i lartë turk.

Megjithatë, është e mundur që Moska mund të pranojë vetëm “korridoret e grurit” në këmbim të heqjes së sanksioneve – diçka që Truss e kritikoi.

Lexo edhe

Video