Trumpi francez shpall kandidaturën për president

Komentuesi politik francez, gazetari dhe politikani i ekstremit të djathtë, lideri i partisë Vox Populi, Eric Zemmour njoftoi sot në rrjetet sociale se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale në Francë në prill 2022.

Zemmour është krahasuar shpesh me ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, për shkak të politikës së tij kundër krijimit dhe aftësisë së tij për t’iu drejtuar publikut në mënyrë mbresëlënëse dhe të mprehtë.

Zemmour shpreson të nisë me sukses fushatën elektorale dhe t’i japë fund polemikave të shumta që e pasojnë, transmeton portali Politico.

Megjithatë, pas rritjes së shpejtë të popullaritetit në sondazhe, Zemmour u përball me një sërë pengesash, duke përfshirë largimin e bashkëpunëtorëve të vjetër, tubime publike që nuk përmbushën pritjet – përkundrazi – dhe financimin e pasigurt të fushatës.

Një sondazh i kryer nga portali Politico tregon se Zemmour do të fitonte 14 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale, por se rezultati i tij do të ishte më i keq se 24 për qind që do të merrte Emmanuel Macron dhe 18 për qind që parashikohet të fitojë Marin Le Pen. Me fjalë të tjera, Macron dhe Le Pen do të kualifikoheshin në raundin e dytë.

Mirëpo, në një intervistë për Franceinfo, kandidati presidencial i Partisë Republikane të krahut të djathtë, Eric Kioti, ka komentuar se kandidatura presidenciale e Eric Zemmour është një “jo ngjarje” për të, por se në rast se duhet të zgjedhë personalisht një kandidati në raundin e dytë, nuk është i vetëm, për të votuar ultra të djathtën Zemmour, me kusht që kundërshtari i tij të jetë Macron.

Probleme të reja për Zemmour u ngritën gjatë mitingut të partisë së tij fundjavën e kaluar në Marsejë, një qytet i banuar tradicionalisht nga një numër i madh njerëzish nga Afrika e Veriut, kryesisht myslimanë, ndërsa ai drejtoi gishtin e mesit ndaj pjesëmarrësve në kundër-miting dhe kundërshtarëve të ekstremit të djathtë.

Zemmour ka deklaruar vazhdimisht se Franca është e “përmbytur” nga emigracioni dhe se ajo është në rrezik të “humbjes së identitetit të saj” nën ndikimin e Islamit, për të cilin thotë se është “i papajtueshëm” me vlerat perëndimore.


Zemmour aktualisht është në gjyq për nxitje të urrejtjes racore për shkak të komenteve që ai bëri në një shfaqje në shtator 2020. Zemmour i quajti emigrantët e rinj që mbërrinin në Francë të pashoqëruar nga hajdutë dhe përdhunues.

“Ata nuk kanë asnjë arsye të jenë këtu. Ata janë hajdutë, vrasës, përdhunues. Vetëm kaq po bëjnë dhe duhet të kthehen”, tha Zemmour, i cili edhe më parë ishte dënuar për akuza të ngjashme.

Me 200 mijë euro është dënuar edhe televizioni në të cilin është bërë deklarata e përmendur. Megjithatë, avokatja e tij Olivia Pardo beson se akuzat janë të pabaza.

“Ai është duke u paditur për urrejtje racore, dhe me sa di unë, një i mitur i pashoqëruar nuk është as racë, as komb, as etni”, tha ajo.

Pikëpamjet antiimigruese të Zemmour janë të paktën paradoksale, sepse ai është djali i emigrantëve hebrenj algjerianë që erdhën në Francë në vitet 1950. Duke iu referuar origjinës së tij, ai dikur tha: “Franca dikur asimiloi me sukses emigrantët”. Me këtë deklaratë, ai aludoi qartë për emigrantët nga vendet myslimane, të cilët rrallëherë e ndryshojnë fenë e tyre pas mbërritjes në Francë.

Në tetor të këtij viti, ai shkaktoi zemërim publik për arsye krejtësisht të ndryshme – ai drejtoi një snajper drejt gazetarëve dhe tha: “Refuzoni!”. Ngjarja ka ndodhur në Panairin e Armëve. Në fotot nga ajo ngjarje shihet Zemmour duke valëvitur armën, pa pasur më parë asnjë kontroll sigurie në armë.

Pastaj ai mërmëriti: “Po tallesh? “Vraponi lart, tërhiquni”, ndërsa armët e përdorura nga njësitë speciale të policisë franceze janë drejtuar drejt gazetarëve. Ministri Marlen Schepa dënoi menjëherë Zemmour në rrjetet sociale, duke e akuzuar për “papërgjegjësi të rëndë”.

Zemmour është planifikuar të mbajë mitingun e tij të parë në Paris javën e ardhshme dhe ekipi i tij shpreson se mitingu do të jetë një demonstrim i forcës dhe një promovim i partisë së tij, Vox Populi.

Video

error: