Trump: Gjenerali Mark Milley të “arrestohet për tradhti”

Trump: Gjenerali Mark Milley të “arrestohet për tradhti”

Në orët e pasdites të martën, pas raporteve se këshilltari ushtarak i ish-presidentit Donald Trump kishte formuluar plane sekrete në rast se komandanti i përgjithshëm bëhej “mashtrues” pas trazirave të 6 janarit, ish-presidenti  telefonoi disa bashkëpunëtorë të ngushtë dhe aleatë politikë të prirë ndaj TV.

Sipas dy njerëzve të njohur me çështjen, ish-presidenti i akuzuar dy herë dukej provokues dhe kishte një kërkesë të thjeshtë: Ai donte që mbështetësit e tij të shquar të dilnin në televizion dhe në publik këtë javë për të deklaruar se gjeneral Mark Milley duhet të “arrestohej” për “tradhti”.

Ata ndoqën urdhrat e tij si ekspertë të ndryshëm besnikë të MAGA dhe kandidatë Trumpy-përfshirë kandidatin e Senatit të SHBA në Ohajo, Josh Mandel, frontistin e TPUSA, Charlie Kirk, dhe disa ish-zyrtarë të Trump-i bënë jehonë akuzës së “tradhtisë” në mediat sociale. Dhe të martën në mbrëmje, ish-presidenti amerikan i akuzuar dy herë ishte në një emision Newsmax të bashkë-drejtuar nga ish-Shtëpia e tij e Bardhë duke përdorur fjalën T (treason-tradhti).

“Kam pasur kaq shumë thirrje sot duke thënë se është tradhti”, tha Trump për drejtuesit e Newsmax Sean Spicer dhe Lyndsay Keith. Më vonë në mbrëmje, ish -presidenti lëshoi ​​një deklaratë me shkrim përmes zyrës së tij, duke e quajtur atë “Gjenerali Dumbass” Mark Milley, duke shtuar se nëse raportimi është i saktë, “Unë supozoj se ai do të gjykohej për tradhti në atë që ai do të ishte duke u marrë me homologun e tij kinez pas shpinës së presidentit dhe duke i thënë Kinës se ai do t’u njoftonte atyre “për një sulm”.

Lëvizjet u ndezën nga zbulimet nga një libër i ardhshëm, Peril, nga reporterët veteranë të Washington Post Bob Woodward dhe Robert Costa i cili përshkruan Milley që shkon pas shpinës së presidentit për t’u përgatitur për një urdhër potencialisht “mashtrues” të lëshimit të armëve bërthamore nga Trump dhe për të siguruar zyrtarët ushtarakë kinezë se qeveria amerikane nuk kishte ndërmend të godiste Kinën në mes të kaosit të zgjedhjeve të vitit 2020.

Një ditë pas trazirave vdekjeprurëse në Uashington që nxiti Trump, The Daily Beast raportoi se “zyrtarë të lartë të sigurisë kombëtare kanë kaluar 24 orët e fundit duke u përpjekur të kuptojnë se si të mbajnë komandantin e tyre të përgjithshëm, Donald Trump,” nga nxitja e dhunës së mëtejshme në shtëpi, përhapja e sekreteve kombëtare, ose ndezja e konfrontimeve të minutës së fundit me armiqtë ndërkombëtarë. ”

Fragmente të punës së Woodward dhe Costa të botuara nga The Washington Post dhe CNN thonë se gjeneral Mark Milley – i cili vazhdon në atë rol nën presidentin Joe Biden – ishte aq i shqetësuar nga sjellja e Trump pas kryengritjes në Kapitol saqë ai besonte se presidenti ishte në “rënie serioze mendore”. Në atë kohë, shqetësime të tilla u ndanë në të gjithë administratën dhe një zyrtar i lartë i Trump tha për The Daily Beast se kryengritja kishte “ndryshuar llogaritjen” dhe se “Njerëzit janë të shqetësuar për gjendjen shpirtërore të [presidentit]”.

Milley, Woodward dhe Costa shkruajnë se një numër oficerësh të lartë ushtarakë u ftuan në një takim sekret të Pentagonit për të rishikuar procedurat e lëshimit bërthamor dhe u tha atyre të injoronin urdhrat nëse Milley nuk ishte i përfshirë, sipas CNN. “Pavarësisht se çfarë ju thuhet, ju bëni procedurën. Ju bëni procesin. Dhe unë jam pjesë e asaj procedure.”

Është e paqartë e asaj që Milley thuhet se po i referohej pasi nuk ka asnjë kërkesë ligjore që Kryetari i Shefave të Shtabit të Përbashkët të përfshihet ose të konsultohet për lëshimin e një arme bërthamore.


Në Shtetet e Bashkuara, presidenti ka “autoritetin e vetëm” për të lëshuar armë bërthamore, që do të thotë se askush në forcat e armatosura ose kabineti nuk duhet të pajtohet ose të pajtohet me vendimin e tij për të lëshuar armë bërthamore për aq sa urdhri është i ligjshëm sipas ligjeve të luftës.

Ajo që përbën një urdhër të paligjshëm të lëshimit bërthamor, megjithatë, mbetet e errët duke pasur parasysh se fuqia shkatërruese masive e armëve bërthamore është në thelb në tension me kriteret për vendimet e synuara të ligjshme si nevoja ushtarake, dallimi, proporcionaliteti dhe vuajtjet e panevojshme.

Pyetjet rreth autoritetit të lëshimit bërthamor nën personalitetin e çrregullt të Trump kanë ndjekur zyrtarë të lartë ushtarakë gjatë gjithë qëndrimit të ish -presidentit në detyrë. Në vitin 2017, gjenerali John Hyten, ish -kreu i Komandës Strategjike, i cili ka përgjegjësinë për forcat bërthamore, i hoqi shqetësimet. Në rast të një sulmi bërthamor të kërkuar, Hyten tha se ai “do t’i japë këshilla presidentit” dhe nëse i thuhet të bëjë diçka të paligjshme, “Unë do të them,” Zoti President, kjo është e paligjshme dhe në vend të kësaj do të punoj me komandanti kryesor për të gjetur një alternativë të përshtatshme ligjore”.

Në vazhdën e kryengritjes, kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi thirri gjithashtu Milley për t’i kërkuar presidentit të marrë “masa paraprake në dispozicion” të paspecifikuara për të siguruar se një president “i palodhur” si Trump nuk mund të nisë një sulm bërthamor.

Woodward dhe Costa raportojnë se Milley gjithashtu bëri dy telefonata me oficerin më të lartë ushtarak të Kinës, gjeneralin Li Zuocheng, para dhe pas zgjedhjeve për të siguruar shefin e Ushtrisë Çlirimtare Popullore se SHBA nuk po planifikonte të godiste Kinën dhe se qeveria amerikane ishte e qëndrueshme pas ngjarjeve në Kapitol.

Në një dalje në Newsmax TV të martën, Trump u zemërua me raportet e thirrjes së supozuar të Milley me gjeneralin e lartë të Kinës.

“Pra, para së gjithash, nëse është e vërtetë – e cila është e vështirë të besohet se ai do të kishte telefonuar Kinën dhe do t’i bënte këto gjëra dhe ishte i gatshëm t’i këshillonte ata para sulmit – kjo është tradhti”, tha Trump.

Ideja ishte “krejtësisht qesharake”, sipas Trump. “Që ai të thotë se unë madje do të mendoja për sulmin ndaj Kinës, unë mendoj se [Milley] po përpiqet të dalë nga tërheqja e tij jo kompetente nga Afganistani, gjëja më budallaqe që ka parë dikush,” vazhdoi ish-komandanti i përgjithshëm.

Zyrtarët e Pentagonit i thanë korrespondentes së Fox News për Sigurinë Kombëtare Jennifer Griffin se Milley nuk e kishte “futur veten” në zinxhirin e komandës, por thjesht kishte “rishikuar” protokollin ekzistues.

Lexo edhe

Video

error: