Trudeau e Ursula von der Leyen premtojnë mbështetje për refugjatët ukrainas

Trudeau e Ursula von der Leyen premtojnë mbështetje për refugjatët ukrainas

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen u zotuan sot të mbështesin ukrainasit që ikin nga vendi i tyre mes pushtimit të Rusisë, duke thënë se kanadezët dhe evropianët janë të gatshëm të vazhdojnë të pranojnë refugjatë.

Trudeau tha për CNN se vendi i tij tashmë ka pranuar 14 mijë refugjatë ukrainas.

“Kur isha në Varshavë disa javë më parë, dëgjova nga njerëz që nuk duan të largohen shumë nga burrat e tyre, familjet e tyre në Ukrainë, por po shikojnë gjithashtu, nëse kjo vazhdon për aq kohë sa ndoshta, ata kanë nevojë për ngushëllim dhe një vend të sigurt për të shkuar dhe Kanada do të jetë gjithmonë aty për të gjithë ata që zgjedhin të vijnë në Kanada,” tha ai.

Trudeau gjithashtu vlerësoi pyetjen nëse Rusia po kryen gjenocid në Ukrainë, duke thënë se megjithëse pamjet nga qytete si Bucha që tregojnë civilët e vrarë brutalisht janë “të tmerrshme”, pyetja është diçka që “do të përcaktohet”.


“Historitë e asaj që po bëjnë ushtarët rusë, jo vetëm vrasja e civilëve, por përdorimi sistematik i dhunës seksuale dhe përdhunimi për të destabilizuar dhe për të pasur ndikimin më të madh negativ mbi popullin ukrainas sa më shumë që të jetë e mundur është absolutisht e pafalshme dhe e papranueshme. Dhe kjo është arsyeja pse komuniteti global do të përgjigjet dhe po përgjigjet kaq fuqishëm”, tha Trudeau.

Ndërsa, kreu i KE-së Ursula von der Leyen tha për CNN se “është mahnitëse të shohësh zemrat e hapura dhe dyert e hapura të popullit evropian kryesisht në vendet e vijës së parë si Polonia, Hungaria, Çekia, Sllovakia, Rumania, Bullgaria.  Ata janë shumë të gatshëm t’i pranojnë këta refugjatë – më shumë se 4 milionë.”

“Dje isha në Kiev. Takova presidentin Zelensky dhe i premtova se do të kujdesemi mirë për refugjatët derisa ata të kthehen të sigurt në shtëpi. Kjo është shumë e rëndësishme për të rindërtuar vendin e tyre”, tha ajo.

Ndryshe, më shumë se 4.5 milionë ukrainas janë larguar nga vendi, sipas statistikave të Kombeve të Bashkuara, me më shumë se 2.5 milionë që shkojnë në Poloni.

Lexo edhe

Video