Tridentet më të frikshme në botën e futbollit, këto janë statistikat mahnitëse

Tridentet më të frikshme në botën e futbollit, këto janë statistikat mahnitëse

Ardhja e Lionel Messit në Paris Saint-Germain ka dirdhur botën e futbollit dhe tashmë tifozët mezi janë duke pritur aksionet e tyre në fushën e gjelbërt në edicionin garues 2021/22.

Argjentinasi tani do të lidhet me ish-shokun e tij te Barcelona, Neymarin, si dhe Kylian Mbappen në atë që mund të jetë një nga tridentët sulmues më të rrezikshëm të të gjitha kohërave, përcjellë KosovaPress.

Klubi francez ka një formacion sulmues i cili premton shumë që të sjellë sukses në Paris, por a është kjo vija më e mirë e sulmit që kemi parë ndonjëherë?

Gazeta spanjolle “MARCA” ka pyetur fansat se kush ishte tridenti më i mirë që kishin parë ndonjëherë dhe treshja Messi, Luis Suarezin dhe Neymar (MSN) u votuan më së shumti.

Futbolli ka parë disa treshe fantastike ndër vite, të tilla si MSN, pastaj Karim Benzema, Gareth Bale dhe Cristiano Ronaldo (BBC) ose tridenti brazilian  Ronaldo, Ronaldinho dhe Rivaldo. Kur këto treshe ishin në aksion, ata krijuan disa momente të paharrueshme.

Por, cila prej këtyre tresheve ka statistikat më të mira?

Statistikat e treshes Neymar-Suarez-Messi (MSN):

Argjentinasi, uruguaiani dhe braziliani shijuan tre vite më shumë trofe në Barcelonë së bashku midis viteve 2014 dhe 2017 duke fituar nëntë tituj. Ata morën Ligën e Kampionëve, Kupën e Botës për Klube, dy tituj të LaLigas, një Superkupë UEFA, një Superkupë të Spanjës dhe tre tituj të Kupës së Mbretit.

Ekipi kishte një përqindje të fitoreve prej 76.2 përqind – 138 fitore nga 181 ndeshje. Ata shënuan 364 nga 519 golat e Barcelonës gjatë kësaj periudhe.

Messi shënoi 153, Suarez 121 dhe Neymar 90

Statistikat e treshes Benzema – Bale – Cristiano (BBC):

Me këtë treshe në vijën e sulmit, Real Madridit fitoi 13 trofe, përfshirë katër Liga të Kampionëve, tre Superkupa të UEFA -s, tre Kupat e Botës për klube, një Superkupë të Spanjës, një Copa del Rey dhe një titull në LaLiga.


Ata kishin një përqindje të fitoreve prej 71.7 përqind – 201 nga 293 ndeshje – dhe shënuan 442 nga 784 golat e skuadrës.

Dy treshet e lartëpërmendura, ajo e Barcelonës dhe e Real Madridit u përballën me njëri -tjetrin tri herë në El Clasico dhe shënuan shtatë nga 10 golat në ato ndeshje.

LaLiga (22/03/15): Barcelona 2-1 Real Madrid

LaLiga (21/11/15): Real Madrid 0-4 Barcelona

LaLiga (02/04/16): Barcelona 1-2 Real Madrid

Statistikat e treshes braziliane Ronaldo – Ronaldinho – Rivaldo

Këta të tre e dërguan Brazilin në fitoren e Kupës së Botës në Kore dhe Japoni në vitin 2002, duke fituar të shtatë ndeshjet që ata i luajtën në atë turne.

Ata e mposhtën Gjermaninë në finale me dygolëshin e realizuar nga Ronaldo, me Rivaldo dhe Ronaldinho që bënë shfaqje mahnitëse në atë ndeshje.

Nga 18 golat që Brazili shënoi në atë kompeticion, 15 erdhën nga kjo treshe me Ronaldon që fitoi Këpucën e Artë me tetë gola, Rivaldo shënoi pesë dhe Ronaldinho kontribuoi me dy.

Por si do të shkojë ecuria e treshes më të re në futboll, Messi – Neymar –  Mbappe (MNM?

Pritjet janë të mëdha për lojtarët kryesorë të PSG -së këtë sezon dhe shumë presin që ata të çojnë skuadrën franceze në nivelet më të larta si në vend ashtu edhe në Evropë.

Messi e përfundoi sezonin e kaluar me 38 gola dhe 14 asistime në 47 ndeshje, Neymar regjistroi 17 gola dhe 11 asistime në 31 ndeshje dhe Mbappe realizoi 42 gola dhe 11 asistime në 47 ndeshje.

Në letër ata janë të pandalshëm, por vetëm koha do të tregojë nëse janë më të mirët e të gjitha kohërave.

Lexo edhe

Video