Tri ushqime kundër urthit – të verifikuara nga një mjek

Tri ushqime kundër urthit – të verifikuara nga një mjek

Refluksi acidik përshkruan ndjesinë e pakëndshme të acidit të stomakut që udhëton lart drejt fytit, duke lënë një shije të pakëndshme të thartë në gojë. Një ndjesi djegieje në gjoks është gjithashtu e mundshme, kështu që si mund ta parandaloni atë?

Chris Evans diskuton çështjet e refluksit të acidit me Alan Carr

Sëmundja e refluksit gastro-ezofageal (GORD) është diagnoza e urthit të përsëritur dhe refluksit acid. Simptoma të tjera mund të përfshijnë: lemzë të përsëritur, zë të ngjirur, erë të keqe të gojës, fryrje dhe vjellje. NHS deklaroi: “Simptomat tuaja ndoshta do të përkeqësohen pas ngrënies, kur jeni shtrirë dhe kur përkuleni”. Disa ushqime nxisin ose përkeqësojnë refluksin e acidit, të tilla si kafeja dhe çokollata, por cilat ushqime mund të ndihmojnë në parandalimin e urthit?

Ushqime të tilla përfshijnë:

Selino

Trangull

Marule

Shalqiri

Supa

Dhe ushqimet me fibra të lartë mund të ndihmojnë gjithashtu në parandalimin e urthit duke ju bërë të ndiheni të ngopur për më gjatë, që do të thotë se keni më pak gjasa të hani tepër.

Ushqimet me fibra të larta përfshijnë: drithërat, të tilla si tërshëra, kuskusi dhe orizi kaf; perime me rrënjë, të tilla si patatet e ëmbla, karotat dhe panxhari; dhe perime jeshile, si shpargu, brokoli dhe bishtaja.


Dr Gupta përmendi se ndërsa këto ushqime mund të ndihmojnë në parandalimin e urthit, ushqimet e tjera mund të ofrojnë lehtësim nga simptomat që mund të keni tashmë.

Ata që vuajnë nga urthi tani do të përfitonin nga pirja e qumështit.

“Shpesh mendohet se qumështi lehtëson urthin”, tha Dr Gupta. “Por duhet të keni parasysh se qumështi vjen në varietete të ndryshme”.

Shembujt përfshijnë “qumështin e plotë me sasinë e plotë të yndyrës, dy për qind yndyrë dhe qumështin e me krem ose pa yndyrë”.

Dr Gupta vazhdoi: “Yndyra në qumësht mund të përkeqësojë refluksin e acidit. Por qumështi pa yndyrë mund të veprojë si një tampon i përkohshëm midis rreshtimit të stomakut dhe përmbajtjes acidike të stomakut [për të] ofruar lehtësim të menjëhershëm të simptomave të urthit.”

Ilaçe të tjera natyrore, përveç qumështit pa yndyrë, mund të përfshijnë xhenxhefilin dhe uthullën e mollës.

Xhenxhefili konsiderohet si “një nga ndihmat më të mira të tretjes”, sepse është me natyrë alkaline dhe antiinflamator.

Pirja e çajit të xhenxhefilit sapo dyshoni se shfaqen simptoma të urthit mund të ndihmojë.

Uthulla e mollës, nga ana tjetër, rekomandohet nga dëshmi anekdotike.

Megjithatë, nuk duhet të konsumohet në përqendrimin e tij të plotë, sepse mund të irritojë ezofagun. Në vend të kësaj, një lugë çaji e përzier me ujë të ngrohtë do të ishte shumë më e përshtatshme. NHS rekomandon gjithashtu humbjen e peshës nëse jeni aktualisht mbipeshë për të ndihmuar në uljen e shpeshtësisë së refluksit acid.

Për më tepër, gjetja e mënyrave për t’u çlodhur mund të parandalojë gjithashtu periudhat e shpeshta të urthit.

Lexo edhe

Video

error: