Tre të vrarë në dasmën afgane për shkak të muzikës

Tre të vrarë në dasmën afgane për shkak të muzikës

Persona të armatosur që paraqiteshin si talebanë sulmuan të pranishmit në një martesë në Afganistanin lindor për të ndaluar muzikën dhe vranë të paktën tre persona.

Zëdhënësi i qeverisë talebane Zabihullah Mujahid tha sot se dy nga tre sulmuesit ishin arrestuar dhe mohoi se ata po vepronin në emër të lëvizjes islamike.

“Mbrëmë, në dasmën e Haji Malang Janit në fshatin Shamspur Mar Ghundi të Nangarharit, tre persona që u prezantuan si talebanë, hynë në procedurë dhe kërkuan që muzika të ndalonte së luajturi,” tha ai.

“Si pasojë e të shtënave, të paktën tre persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur. Dy të dyshuar janë marrë në paraburgim nga talebanët në lidhje me incidentin dhe njëri që u arratis është ende në ndjekje. Autorët e incidentit të kapur, të cilët kanë përdorur emrin e Emiratit Islamik, janë dorëzuar për t’u përballur me ligjin e Sheriatit”, shtoi Mujahid.


Qazi Mullah Adel, zëdhënës i guvernatorit taleban në provincën Nangarhar, konfirmoi incidentin, por nuk dha detaje. Një i afërm i viktimave tha se luftëtarët talebanë kishin hapur zjarr ndërsa po luhej muzika.

Muzika u ndalua herën e fundit që talebanët sunduan Afganistanin dhe, ndërkohë që qeveria e re nuk e ka nxjerrë ende një dekret të tillë, udhëheqja e saj ende kundërshton përdorimin e saj në argëtim dhe e sheh atë si një shkelje të ligjit islamik.

Qeveria e mëparshme talebane ndërmjet viteve 1996 dhe 2001 imponoi një interpretim shumë të rreptë të ligjit islamik dhe dënime të ashpra publike.

Por, që nga kthimi në pushtet në mes të gushtit, pasi përmbysën qeverinë e mbështetur nga SHBA, talebanët – duke kërkuar njohje ndërkombëtare dhe fundin e sanksioneve – janë përpjekur të tregohen më të moderuar.

Lexo edhe

Video