Tre të vdekur nga stuhitë e dhunshme në SHBA

Tre të vdekur nga stuhitë e dhunshme në SHBA

Stuhitë e forta në disa pjesë të SHBA-së kanë lënë të vdekur tre persona, duke përfshirë dy fëmijë, si dhe kanë lënë mijëra të tjerë pa ujë të pijshëm.

Në Misisipi, punëtorët e urgjencës u dërguan për të shpërndarë ujë në shishe te banorët të martën pasi përmbytjet e rënda shkaktuan që lumi Pearl në kryeqytet, Jackson, të shpërthejë brigjet e tij, duke rezultuar në presion të ulët ose aspak të ujit për shumë banorë.

Guvernatori i shtetit, Tate Reeves, shpalli gjendjen e jashtëzakonshme.

Parashikuesit thanë se lumi Pearl kishte kreshtë rreth 10.8 metra, më pak se niveli i fazës së përmbytjeve të mëdha prej 10.97 metrash.

Dy vjet më parë, shiu i rrëmbyeshëm bëri që Pearl të arrinte lartësinë 11.2 metra dhe shtëpitë në lagjet më të goditura të Jackson u mbushën me ujëra të pista dhe të infektuar nga gjarpërinjtë.


Stuhitë gjithashtu rrëzuan shërbimin elektrik në qindra mijëra shtëpi dhe biznese në Miçigan dhe Indiana.

Në qytetin Monroe të Miçiganit, policia thotë se një vajzë 14-vjeçare u godit nga rryma në kopshtin e shtëpisë së saj pasi ra në kontakt me një linjë elektrike të rrëzuar.

Në Bentonville, Arkansas, një 11-vjeçar vdiq pasi u përfshi në një kanal stuhie gjatë reshjeve të mëdha.

Në Ohajo, autoritetet thonë se një grua u vra kur një pemë ra mbi të pas shtëpisë së saj në Toledo gjatë një stuhie të fortë.

Parashikuesit e motit thonë se më shumë stuhi të forta priten nga qendra në lindje të SHBA për tri ditët e ardhshme, me shira të dendur, breshër të shpeshtë dhe erëra të forta, raporton Sky News.

Lexo edhe

Video