Tre gjigantë anglezë në mesin e klubeve të kontaktuara për transferimin e Neymar

Tre gjigantë anglezë në mesin e klubeve të kontaktuara për transferimin e Neymar

Pronarët e Katarit të Paris Saint-Germain nuk janë të sigurt nëse shitja e Neymar para Kupës së Botës është gjëja e duhur për të bërë, rapoton “90min”.

30-vjeçari nënshkroi një kontratë të re në “Parc des Princes” vitin e kaluar, duke fituar rreth 43 milionë euro në vit me bonuse dhe është i përkushtuar ndaj klubit deri në vitin 2027.

Pavarësisht kësaj, “90min” rapoton se krerët e PSG janë të përgatitur për të konsideruar mundësinë e largimit të Neymar nga klubi.

Në të vërtetë, presidenti i klubit Nasser Al-Khelaifi kohët e fundit refuzoi të konfirmonte se Neymar do të qëndronte në Paris përtej kësaj vere, duke paralajmëruar disa nga lojtarët e PSG-së mund të lirohen, përcjell KosovaPress.


Megjithatë, burimet i kanë thënë “90min” se PSG nuk është e bindur se lënia e Neymarit të largohet para Kupës së Botës 2022 është domosdoshmërisht gjëja e duhur për të bërë, dhe dëshirojnë të vlerësojnë plotësisht situatën përpara se të marrin një vendim.

Ndërkohë, “90min” kupton se agjentët e yllit brazilian kanë informuar kuartetin e Premier Ligës Manchester United, Manchester City, Chelsea dhe Newcastle United për disponueshmërinë e mundshme të Neymar në mënyrë që të vlerësojnë interesin e tyre.

Bayern Munich, Juventus dhe Milan janë kontaktuar gjithashtu, por klubet që mund të përballojnë pagat e Neymar nuk shtrihet shumë më tepër se kaq.

Një klub që mund të tundohet për të bërë një lëvizje është Chelsea, i cili nën drejtimin e pronarit të ri Todd Boehly po shqyrton në mënyrë aktive tregun për nënshkrimin e një super-ylli.

Ekziston gjithashtu perspektiva që Neymar të lidhet me shokun e tij të skuadrës ndërkombëtare, Thiago Silva, i cili së fundmi tha për të ardhmen e tij, “Ai duhet të shkojë në Chelsea. Nëse kjo ndodh, do të jetë për më të mirën. Asgjë tjetër nuk duhet të thuhet. Deri më tani nuk di asgjë, por shpresoj që të realizohet”.

Lexo edhe

Video