Tragjedia në Kroaci, një pjesë e udhëtarëve largohen nga Slavonski Brod

Tragjedia në Kroaci, një pjesë e udhëtarëve largohen nga Slavonski Brod

Me lot në sy, udhëtarët që ishin në autobusin Deva Tours nga Kosova, i cili pati një aksident të rëndë trafiku të dielën afër Slavonski Brod, u larguan sot pasdite nga Slavonski Brod. 22 prej tyre u transportuan në aeroportin e Osijekut, nga ku një fluturim charter do të udhëtojë për në Prishtinë.

Disa prej tyre qëndruan në Slavonski Brod, pasi familjarët e tyre u plagosën dhe ata do të presin derisa gjendja e tyre shëndetësore të jetë e tillë që të mund të vazhdojnë udhëtimin e tyre. Disa prej tyre shkuan në Kosovë dhe Gjermani gjatë mëngjesit, pasi familjarët erdhën për t’i marrë ata, transmetojnë mediat kroate.

Identitetet e tetë viktimave ishin të njohur të martën në mëngjes dhe vetëm pasdite ishin në gjendje të identifikonin dy të vdekurit e mbetur.


Pasagjerët nga “autobusi i vdekjes” kur po dilnin nga Slavonski Brod edhe një herë falënderuan të gjithë ata që i ndihmuan në këto kohë të vështira dhe thanë se po prisnin që më në fund të ktheheshin në shtëpitë e tyre në Kosovë, por gjithashtu u larguan të trishtuar pasi disa prej më të dashurve të tyre humbën jetën.

Ata thanë se i priste një takim i trishtuar me familjet e atyre që humbën jetën në vetëm disa sekonda.

Ndryshe, sonte në orën 23:00 në aeroportin e Prishtinës do të mbahet një konferencë për media.

Lexo edhe

Video

error: