Tragjedia në Kroaci, flet drejtoresha e Kryqit të Kuq në Slavonski Brod

Tragjedia në Kroaci, flet drejtoresha e Kryqit të Kuq në Slavonski Brod

Një grup prej 22 udhëtarësh nga një aksident trafiku, në të cilin një autobus u përmbys në autostradën afër Slavonski Brod të dielën, u nis për në Osijek sot rreth orës 4.30 pasdite, dhe pastaj ata do të fluturojnë nga aeroporti i Osijekut për në Prishtinë, ku pritet të arrijnë në orët e mbrëmjes.

Së bashku me të lënduarit në Slavonski Brod, të cilët po trajtohen në Spitalin e Përgjithshëm “Dr. Josip Benipeviq”, një pjesë e anëtarëve të familjes së tyre kanë mbetur, konfirmoi drejtoresha e Kryqit të Kuq Slavonski Brod Mirjana Matanoviq.

“Puna e kujdesit për njerëzit e akomoduar në Slavonski Brod pas aksidentit nuk ka mbaruar. Ne gjithashtu kemi organizimin e akomodimit dhe nisjes së udhëtarëve të mbetur. Ata do të largohen nga Slavonski Brod në ditët dhe javët e ardhshme. Ne tashmë kemi rregulluar një fluturim nga Zagrebi për tre pasagjerë të enjten të cilët do të largohen nga spitali më 29 korrik, “tha Matanoviq.


“Sot ishte një ditë shumë e trishtuar për të gjithë ata. Unë nuk mund të flas për emocionet dhe trishtimin që i pushtoi. Është e vështirë për ta të vijnë tani në Kosovë dhe të takojnë të afërmit e atyre që vdiqën dhe atyre që janë ende gjithmonë në Kroaci”, tha Matanoviq.

Para se të nisej në emër të udhëtarëve, 19-vjeçari Drilon Muja falënderoi të gjithë në Kroaci që erdhën në ndihmë pas aksidentit dhe ishin shumë të përshtatshëm për të gjithë pjesëmarrësit në aksidentin në të cilin humbën jetën dhjetë persona, transmetojnë mediat kroate.

Ndryshe, dhjetë persona humbën jetën dhe mbi 40 të tjerë morën lëndime si pasojë e një aksidenti të rëndë komunikacioni të dielën në afërsi të Slavonski Brodit, kur një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë doli nga rruga dhe u përmbys.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.