Tifozët e Liverpoolit padisin UEFA-n

Tifozët e Liverpoolit padisin UEFA-n

Rreth 900 tifozë të Liverpool-it të kapur në skenat kaotike në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit të kaluar do të padisin UEFA-n, thonë avokatët.

Një raport i fundit i pavarur zbuloi se UEFA mbante përgjegjësinë parësore për atë që pothuajse çoi në një katastrofë masive në Paris majin e vitit të kaluar.

Tifozët u futën brenda dhe u spërkatën me gaz lotsjellës jashtë stadiumit “Stade de France” pasi fillimi i ndeshjes u vonua për 36 minuta, përcjellë KosovaPress.


Firma ligjore Leigh Day ka lëshuar një kërkesë në drejtim të UEFA-së për dëmtim personal dhe grupor.

Firma me bazë në Liverpool lëshoi ​​kërkesën në emër të 887 klientëve në Regjistrin e Qarkut të Liverpoolit të Gjykatës së Lartë të hënën.

Leigh Day sjell pretendimin mbi bazën se organi drejtues i futbollit evropian nuk kishte arritur të siguronte një mjedis të sigurt për pjesëmarrësit dhe mund t’u detyrohej një përgjegjësi ligjore atyre që pësuan lëndime fizike ose psikologjike.

Në fillim të këtij viti, UEFA tha se do të rimbursonte tifozët e Liverpoolit që kishin bileta për finalen kundër Real Madridit.

Lexo edhe

Video