Tetë të vdekur nga zjarret në Turqi

Tetë të vdekur nga zjarret në Turqi

Numri i të vdekurve nga zjarret në bregdetin jugor të Turqisë u rrit në tetë të dielën ndërsa zjarrfikësit luftuan për ditën e pestë për të kontrolluar zjarrin, i cili vazhdon të kërcënojë vendpushimet.

Dy persona të tjerë vdiqën në një zjarr në qytetin jugor të Manavgat të dielën, tha ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca, duke shtuar se dhjetë të tjerë u shtruan në spital në një spital në zonë.

Shumica e më shumë se 100 zjarreve që kanë shpërthyer në Turqi në pesë ditët e fundit janë vënë nën kontroll, thanë autoritetet.

Turqia është duke luftuar me zjarret më të këqij në pyje vitet e fundit që nga e mërkura.

Megjithatë zjarret ende nuk janë shuar në Manavgat dhe Marmaris si dhe në qytetin e Milas, tha ministri i Bujqësisë dhe Pyjeve Bekir Pakdemirli, duke shtuar se kjo ka ndikuar në evakuimin urgjent të disa lagjeve të banimit dhe hoteleve.

Në vendpushimin popullor të Bodrumit, një grup turistësh dhe stafi i hotelit u evakuuan me anije. Pakdemirli tha se zjarri në zonë u vu nën kontroll të dielën në mëngjes.


Pesë persona kanë vdekur në zjarret në Manavgat dhe një në Marmaris ditët e fundit.

Që nga e mërkura, mijëra njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.

Ekipet lokale si dhe ndihma nga Rusia, Ukraina, Irani dhe Azerbajxhani janë vendosur për të ndihmuar zjarrfikësit.

Qeveria turke ka premtuar se do të rindërtojë shtëpitë e dëmtuara dhe do të sigurojë kompensim për humbjet në zonat e prekura nga zjarret.

Pakdemirli tha se 13 aeroplanë, 45 helikopterë, dronë dhe 828 kamionë zjarrfikës ishin angazhuar në shuarjen e zjarrit.

Në Greqinë fqinje, zjarrfikësit po përpiqen të kontrollojnë një zjarr që digjet në perëndim të vendit. Temperaturat në të gjithë vendin janë jashtëzakonisht të larta dhe pritet të arrijnë 44 gradë Celsius të hënën dhe të martën.

Lexo edhe

Video