Të shtëna dhe shpërthim në një hotel pranë pallatit presidencial në Mogadishu

Të shtëna dhe shpërthim në një hotel pranë pallatit presidencial në Mogadishu

Të shtëna me armë zjarri dhe një shpërthim u dëgjuan në një hotel pranë pallatit presidencial somalez në Mogadishu.

Organizata terroriste al-Shabaab mori përgjegjësinë për sulmin e armatosur në një hotel në kryeqytetin e Somalisë.

Al-Shabaab njoftoi në frekuencën e vet të radios të dielën se luftëtarët e saj kishin sulmuar hotelin Villa Rose, i cili ka një restorant të njohur nga zyrtarët e qeverisë dhe të sigurisë.


Dëshmitarët okularë thanë se disa zyrtarë qeveritarë ishin në hotel kur filloi sulmi.

Hoteli ndodhet jo shumë larg pallatit presidencial në qendër të Mogadishu, ku u dëgjua një shpërthim, i ndjekur nga të shtëna me armë zjarri. Nuk ka informacione për viktima të mundshme.

Sulme të tilla terroriste janë të zakonshme në Mogadishu dhe pjesë të tjera të Somalisë. Muajin e kaluar, të paktën 120 njerëz u vranë në dy shpërthime me bomba në një kryqëzim të frekuentuar në Mogadishu.

Organizata terroriste al-Shabaab kryen shpesh sulme që synojnë forcat e sigurisë dhe zonat civile në Somali. Ajo është e lidhur me Al-Kaedën.

Lexo edhe

Video