Të gjitha arsyet pse pelini është i mirë për trupin tonë

Të gjitha arsyet pse pelini është i mirë për trupin tonë

Menstruacionet e dhimbshme, astma, probleme me stomakun dhe gurët në veshka, dhimbje në kocka dhe muskuj për shkak të qëndrimit ulur – për të gjitha këto probleme shëndetësore, ndihma e parë mund të jetë pelini i ëmbël…

Kjo pije alkoolike e vlefshme na pëlqen më së miri me shtimin e një kubi akulli dhe një fete limoni, dhe karakterizohet nga shija e pasur natyrore e bimëve të ndryshme.

A e dini se pelini nuk ka pasur gjithmonë një reputacion të mirë? Absinthi, një pije halucinogjene me një përqindje të madhe alkooli, përmban pelin për aromën e tij.

Disa variante të kësaj pijeje përmbanin mbi 70 për qind alkool, kështu që njerëzit mund të çmendeshin lehtësisht. Ata mendohej se ishin të çmendur për shkak të pelinit, jo për shkak të përqindjes së madhe të alkoolit, kështu që në një moment të historisë u ndalua.

Edhe pse likeri tradicional është mënyra jonë e preferuar për të konsumuar pelinin, ai vjen në varietete të ndryshme – nga çaji, shurupi dhe tinktura, te vera dhe uji i shpëlarjes, e deri te rakia.

Lexoni më poshtë se për çfarë është e mirë kjo pije popullore dhe kur, megjithatë, duhet ta shmangim atë.

1. Stimulon menstruacionet

Përveçse ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve menstruale, duhet të përdoret edhe nga gratë që nuk kanë perioda të rregullta.

Megjithatë, nuk duhet të përdoret nga gratë që kanë perioda të rënda, pasi nxit gjakderdhjen.

2. Ndihmon me problemet e stomakut


Shija e hidhur e pelinit përmirëson tretjen dhe përshpejton metabolizmin dhe kur na kapin këto probleme, më së miri do të ishte të përgatisim çaj pelini. Është hidhërimi i kësaj bime që ka përfitimet më të mira shëndetësore sepse stimulon punën e gjëndrave të zorrëve.

3. Ndihmon në humbjen e peshës

Pikërisht për shkak se përmirëson tretjen dhe funksionimin e zorrëve, pelini është një suplement i shkëlqyer për njerëzit që po humbin peshë. Detoksifikimi me çaj pelini ndihmon në trajtimin e obezitetit dhe diabetit, sepse pastron trupin tonë.

4. Ndihmon në dhimbje dhe ënjtje

Ziejeni çajin, lagni garzën me të dhe vendoseni direkt në zonën e dhimbshme.

5. Kundër parazitëve të zorrëve

Një nga përdorimet më të zakonshme të pelinit është heqja e parazitëve të zorrëve. Hulumtimet kanë treguar se ky është një nga ilaçet më të mira kundër krimbave shirit. Për rezultate më të mira, përzieni me arra.

6. Kundër frymëmarrjes së pakëndshme

Pelini është i shkëlqyer për sëmundjet e stomakut, të cilat janë shkaku më i zakonshëm i erës së keqe të gojës. Holloni vajin e pelinit dhe vendoseni në furçën tuaj të dhëmbëve. Pas disa larjeve, pelini duhet të largojë erën e keqe të gojës. Pelini është gjithashtu i shkëlqyeshëm për heqjen e pllakave në gjuhë.

7. Ndihmon me dhimbjen e fytit

Për të lehtësuar dhimbjen e shkaktuar nga dhimbja e fytit, pini çaj pelini dhe bëni gargarë. Përsëriteni procedurën disa herë në ditë dhe do të vini re lehtësim.

Video