Takimi i grupit punues për targat, Lajçak: Pas 6 muajve besoj që do të paraqiten gjetjet konkrete

Takimi i grupit punues për targat, Lajçak: Pas 6 muajve besoj që do të paraqiten gjetjet konkrete

I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak ka treguar se sot është mbajtur takimi i grupit punues në Bruksel lidhur me çështjen e një zgjidhje për targat.

Ai ka thënë se grupi i kryesuar nga këshilltarët e tij do të takohen rregullisht e për çka beson që pas 6 muajve do t’i paraqesin gjetjet konkrete.

“Këtë mëngjes në Bruksel, mirëprita delegacionet e ekspertëve për takimin e parë të Grupit të Punës për targat, siç ishte rënë dakord më 30 shtator. Grupi i kryesuar nga këshilltarët e mi do të takohet rregullisht. Unë besoj se ata do të paraqesin gjetje konkrete në 6 muaj”, ka shkruar Lajçak.


Krejt kjo erdhi pasi Kosova kishte vendosur masën e reciprociteti për targat e automjeteve nga Serbia për çka nxiti reagimin e kësaj të fundit.

Pas 13 ditësh bllokadë të pikave kufitare në Jarinje e Bërnjak në Bruksel u arrit marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, për largimin e barrikadave dhe Policisë së Kosovës, kjo kërkesë që ishte pika e parë e marrëveshjes.  Pikë e dytë e marrëveshjes ishte vendosja e stikerseve në veturave e cila filloi të zbatohet me 4 tetor.

Lexo edhe

Video

error: