Tajvani blen aeroplanë nga SHBA, Kina rikthen kërcënimet

Tajvani blen aeroplanë nga SHBA, Kina rikthen kërcënimet

Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-Wen e lavdëroi bashkëpunimin ushtarak me Uashingtonin ndërsa tha se kishte porositur avionët e parë të avancuar F16 nga SHBA me qëllimin të forcojë mbrojtjen e ishullit në mesin e një përshkallëzimi të ri te tensioneve mes Tajpeit dhe Pekinit.

Stërvitjet e vazhdueshme ushtarake kineze dhe amerikane në rajon, kanë shtuar frikën e një konflikti mbi Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike, por që Kina e sheh si provincë të vetën.


Në ceremoninë e zhvilluar në një bazë ajrore të qytetit jugor, Chiayi ku u paraqit skuadrilja e parë e F16-tave më të avancuara deri tani, F16V, Tsai tha se ky projekt dëshmon qartë angazhimin e fortë për partneritet mes Tajvanit e SHBA-së.

“Besoj se për sa kohë i qëndrojmë vlerave të demokracisë dhe lirisë, do të ketë edhe më shumë vende të tjera që do të qëndrojnë në një njëjtin front me ne”, u shpreh ajo.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë zyrtarisht marrëdhënie diplomatike me Tajvanin, por janë mbështetësi kryesor ndërkombëtar i ishullit dhe furnizuesi më i madh i tij me armë. E kjo e tërbon Pekinin.

Lexo edhe

Video