Franca shpall ‘alarm të kuq’ për shkak të rrezikut nga zjarret

Në rajonin Var në jug të Francës është shpallur “alarmi i kuq” pasi temperaturat përvëluese po paraqesin “rrezik shumë të…

Zjarret në nëntë vende të Mesdheut, dhjetëra të vdekur në Algjeri

Të paktën 34 persona kanë vdekur në Algjeri, ndërsa tre persona kanë vdekur në ishullin jugor të Italisë, të Siçilisë.…

Zjarret jashtë kontrollit në Greqi, dy viktima dhe mijëra kafshë të ngordhura

Të nxitur nga thatësira javësh dhe erëra të forta, zjarre të shumta kanë shpërthyer në Greqinë Qendrore dhe kanë dalë…

Zjarret shkatërrojnë 82 milionë hektarë pyje në mbarë botën në një dekadë

Viti 2016, më i keqi i dekadës, me 9.63 milionë hektarë të shkatërruar në mbarë botën, me Australinë, Rusinë, Kanadanë…

Rrëzohet helikopteri, vdes piloti që ishte duke luftuar zjarret në Kanada

Pas vdekjes së një piloti helikopteri që luftonte zjarret në provincën Alberta, ministri i Mjedisit Steven Guilbeault tha të enjten…

Paralajmërim për zjarre

Agjencia e Menaxhimit Emergjent apelon qytetarët të jenë të kujdesshëm për shmangien e të gjithë shkaktarëve të mundshëm të zjarrit, në…