Provinca kanadeze e British Columbia shpall gjendjen e emergjencës për shkak të zjarreve

Provinca kanadeze e British Columbia (B.C.) shpalli gjendje të jashtëzakonshme të premten vonë pasi zjarret e furishme shkaktuan evakuimin e…

Portugali: Vetëm dy nga zjarret janë përgjegjëse për më shumë se gjysmën e sipërfaqes së djegur

Zjarret në Odemira dhe Castelo Branco në fillim të gushtit kanë djegur më shumë se gjysmën e sipërfaqes totale të…

​Zjarri në Kanada, angazhim për të evakuuar banorët ndërsa flakët i afrohen qytetit

Një nga qytetet më të mëdha në veriun e largët të Kanadasë është duke u evakuuar mes paralajmërimeve se një…

​Shkon në 106 numri i viktimave nga zjarret në Hawai

Viktimat e para nga zjarret vdekjeprurëse që përfshinë ishullin Maui javën e kaluar janë identifikuar nga zyrtarët. Departamenti i policisë…

Situata me zjarret, Biden thotë se do të udhëtojë në Hawai “sa më shpejt të jetë e mundur”

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha të martën se ai dhe gruaja e tij, Jill Biden, do të udhëtojnë në shtetin…

Hawai, ekipet e shpëtimit mund të gjejnë 10 deri në 20 viktima të zjarreve në ditë

Ekipet e shpëtimit që kërkojnë nëpër shtëpi dhe automjetet e djegura në Hawai ka të ngjarë të gjejnë 10 deri…

Numri i të vdekurve në Hawai shkon në 53, pasi zjarret kanë shkatërruar shtetin

Zjarret në Hawai kanë marrë jetën e 53 personave deri më tani, ndërsa përpjekjet e ekipeve të kërkim-shpëtimit vazhdojnë për…

Biden i shpall zjarret në Hawai katastrofë të madhe

Presidenti amerikan Joe Biden ka shpallur katastrofë të madhe në shtetin e Hawait. Deklarata nënkupton se qeveria federale do të…

Zjarret kanë shkatërruar 7 mijë hektarë tokë gjatë fundjavës në Portugalinë qendrore

Një zjarr i cili shpërtheu të premten e kaluar në qytetin Castelo Branco në pjesën qendrore të vendit. Zjarret vlerësohet…

79 raste me zjarrvënie, Rama apel prokurorëve dhe gjyqtarëve për zbatimin e ligjit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama apeloi sot prokurorët dhe gjyqtarët që të zbatojnë rreptësisht ligjin në rastet e zjarrvënies. Kryeministri…