Komisioni Evropian i gatshëm të qëndrojë krah Greqisë në luftën me pasojat e zjarreve

Komisioni Evropian është i gatshëm të qëndrojë në krah të Greqisë ndërsa lufton me pasojat e zjarreve dhe përmbytjeve të…

Mitsotakis: Kriza klimatike është e rrezikshme dhe kërcënuese për të gjithë

“Kriza klimatike është e rrezikshme dhe kërcënuese për të gjithë. Përgjigjja duhet të jepet nga të gjithë,” tha të enjten…

Zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë zjarret në Evros dhe Rodope

Zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë me flakët në Evros dhe Rodope në Greqi. Forcat e Zjarrfikësve u përforcuan me 180 zjarrfikës…

​Shuhen 10 vatra zjarri në 24 orët e fundit në Shqipëri

Temperaturat e larta që kanë përfshirë Shqipërinë aktivizuan vatra të shumta zjarri. Kryeministri Edi Rama bëri të ditur sot (e…

Portugali, më shumë se 5 mijë oficerë policie janë vendosur për të ulur rrezikun e zjarrit

Tridhjetë për qind më shumë oficerë policie të Gardës Republikane Kombëtare (GNR ) të Portugalisë janë vendosur për të parandaluar…

Shqipëria i del në ndihmë Greqisë, dërgon 50 zjarrfikës

Disa orë pasi Greqia refuzoi ndihmën e forcave zjarrfikëse shqiptare, qeveria “ka ndërruar mendje”, për shkak të emergjencës me flakët…

Rama: Është e trishtueshme të shikosh Greqinë që vuan nga zjarret

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se është e trishtueshme të shohësh Greqinë duke vuajtur nga zjarret. Rama ka…

Zjarret në Greqi, gjenden tetëmbëdhjetë trupa

Tetëmbëdhjetë trupa janë gjetur në një zonë pyjore të Greqisë veriore të goditur nga zjarret gjatë katër ditëve të fundit,…

Portugali, pjesa më e madhe e kontinentit në rrezik maksimal nga zjarret

Më shumë se 100 krahina të Faro, Santarém, Leiria, Portalegre, Beja, Castelo Branco, Guarda, Aveiro, Coimbra, Viseu, Braga, Porto, Vila…

Provinca kanadeze e British Columbia shpall gjendjen e emergjencës për shkak të zjarreve

Provinca kanadeze e British Columbia (B.C.) shpalli gjendje të jashtëzakonshme të premten vonë pasi zjarret e furishme shkaktuan evakuimin e…