Britania shpall gjendjen e thatësirës në disa pjesë të vendit

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar deklaroi zyrtarisht gjendjen e thatësirës në disa pjesë. Agjencia e Mjedisit e qeverisë britanike bëri…

28 vatra zjarri në 24 orët e fundit në Shqipëri

Drejtori i Gatishmërisë dhe Përgjegjës ndaj Emergjencave në AKMC, Robert Hysenllari informoi sot mbi situatën e zjarreve. Ai u shpreh…

Të paktën 34 zjarre aktive në Shqipëri

Drejtori i Emergjencave Civile, Haki Çako deklaroi se vetëm në 24 orët e fundit janë fikur mbi 30 zjarre, për…

Situata me zjarret në Mitrovicë, e menaxhueshme

Situata nga rreziku i shpërfaqjes dhe shtrirjes së zjarreve fushore e malore në rajonin e Mitrovicës që ditë më parë…

​Vijojnë përpjekjet për shuarjen e flakëve në malin e Çikës

Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi bëri të ditur se vijojnë prej orësh përpjekjet nga toka dhe ajri për…

Zjarre alarmante në bregdetin jugor të Atlantikut

Dy zjarre të mëdha pyjore në bregun jugor francez të oqeanit Atlantik vazhduan të përhapen deri në orët e para…

​Mali i Çikës prej 4 ditësh në flakë, ndihmë nga dy avionë grekë

Pyjet në Malin e Çikës po digjen për 4 ditë me radhë, ku vetëm sot është bërë e mundur ndërhyrja…

Situata e zjarreve në Shqipëri, Forcat e Armatosura në gatishmëri

Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë informoi sot se Forcat e Armatosura disponojnë dhe kanë në gatishmëri mjetet e nevojshme fluturuese,…

Zjarre ekstreme në qendër të Rusisë

​Zjarre ekstreme përfshinë sot pjesë të Rusisë qendrore, në mes të një vale nxehtësie, pas zjarreve që shkatërruan Siberinë gjatë…

Cilat janë kupolat termike që shkaktojnë nxehtësi të madhe dhe zjarre në Evropë?

Kupolat ​​termike janë bërë një fenomen i rregullt i motit. Rajonet e tëra po përballen me nxehtësi dhe zjarre në…