Mungesa e këtyre vitaminave rrezikojnë seriozisht shëndetin e zemrës suaj

Shumë njerëz, pavarësisht se mbajnë një mënyrë jetese të shëndetshme, kanë mangësi në lëndët ushqyese kryesore që trupi i kërkon…

Njihni simptomat e dështimit të zemrës dhe çfarë të bëni kur të shfaqet

Dështimi i zemrës ndodh kur zemra nuk arrin të pompojë mjaftueshëm gjak në trup. Kur kjo ndodh, gjaku shpesh grumbullohet…

Toka ka një ‘rrahje zemre’ misterioze çdo 27 milionë vjet

Në 260 milionë vjetët e fundit, dinozaurët erdhën dhe shkuan, Pangea u nda në kontinentet dhe ishujt që shohim sot,…

Puna fleksibile përmirëson ndjeshëm shëndetin e zemrës

Puna fleksibile mund të zvogëlojë rrezikun e dikujt për të pasur një atak në zemër ose goditje në tru, ka…

Studimet: Përdorimi i marihuanës rrit rrezikun e sulmit në zemër dhe tru

Të rriturit që nuk pinë duhan, por përdorin marihuanë, ishin në rrezik më të lartë si për atak në zemër…

​Studimi: Shumica e personave me sulm në zemër nuk ishin të vetëdijshëm për këtë simptomë

Një studim i ri nga Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se të mbijetuarit e sulmit në zemër dhe goditjes në…

​Personit të dytë që iu transplantua zemra e derrit, vdes gati 6 javë pas procedurës

Lawrence Faucette, personi i dytë që iu transplantua një zemër derri e modifikuar gjenetikisht, ka vdekur gjashtë javë pas procedurës…

​Këto ushqime mund të çojnë në sëmundje të zemrës

Disa ushqime, edhe pse të shëndetshme, nëse konsumohen në sasi të mëdha dhe shumë shpesh, mund të çojnë në një…

​Shenjat e hershme të sëmundjes së zemrës te pacientët me psoriazë

Një studim i ri sugjeron se shenjat e hershme paralajmëruese të mosfunksionimit të zemrës janë të dukshme në shumë pacientë…

Vetëm 5 mijë hapa në ditë nevojiten për të qenë të shëndetshëm, tregon studimi

Prej kohësh është thënë se 10,000 hapa në ditë është numri magjik që ju nevojitet për të qëndruar në formë…