Koloneli britanik që ishte oficer zbulimi në Shqipëri

Më 17 nëntor 1986 vdes kolonel-lejtnant Neil Loudon Desmond McLean, i njohur si Billy McLean, oficer zbulimi i ushtrisë britanike,…

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së me dyshimin se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Ish-punonjës i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI),është arrestuar me dyshimin se ka zbuluar informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës.…

​Arrestohet një inxhinieri në ShBA, u përpoq të kalonte sekrete mbi nëndetëset bërthamore

Një inxhinier bërthamor dhe gruaja e tij u arrestuan dhe u akuzuan se janë përpjekur vazhdimisht për të kaluar sekrete…

Detaje nga sulmi në Angli, zbulohet identiteti i autorit që u mori jetën 5 personave

Mbrëmja e së enjtes ishte një ditë e tmerrshme në Plymouth të Anglisë, ku 6 persona mbetën të vrarë me…

​Zbulohet pllaka përkujtimore e veteranit të UÇK-së, Qazim Zekaj

Në fshatin Moistir të Komunës së Istogut, të dielën u zbulua pllaka përkujtimore për veteranin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës…

​83 vjet nga zbulimi i naftës në Kuvajt

Burimet e para të naftës në Kuvajt janë zbuluar më 23 shkurt të vitit 1938, duke e bërë këtë shtet…

Koloneli britanik që ishte oficer zbulimi në Shqipëri

Më 17 nëntor 1986, vdiq kolonel-lejtënant Neil Loudon Desmond McLean, i njohur si Billy McLean, oficer zbulimi i ushtrisë britanike,…

Zbulimi i tmerrshëm: Si u dënuan vajzat për vjedhje

Arkeologët që analizojnë kafkën e një vajze anglo-saksone kanë ardhur në një zbulim të tmerrshëm që hedh dritë mbi ndëshkimet…

James Carroll, mjeku hero

Mjeku i Ushtrisë amerikane, James Carroll, më 27 gusht 1900 në Havanë të Kubës, lejoi një mushkonjë të infektuar të…

82 vite nga zbulimi i naftës në Kuvajt

Burimet e para të naftës në Kuvajt janë zbuluar më 23 shkurt të vitit 1938, duke e bërë këtë shtet…
error: