Zbulohet një fosil i çuditshëm i lashtë në formë gjarpri

Dy fosile 308 milionë-vjeçare tregojnë krijesa të kapur në harresë evolucionare midis dy formave: si hardhuca dhe si gjarpër. Trupat…

Studimi zbuloi se cilat efekte anësore të vaksinës kundër COVID shfaqen te fëmijët

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë publikuar rezultatet e një studimi që analizoi efektet anësore të…

Zbulohet numri mesatar i partnereve seksuale të meshkujve në 35 shtete të botës

Një studim i kryer nga Platforma e Shëndetit të Burrave Manual zbuloi se sa meshkuj në mbarë botën kanë mesatarisht…

Fotoja juaj dhe e partnerit mund të zbulojë nëse jeni një çift i mirë

Mund të ketë shumë arsye për të parashikuar fundin e një lidhjeje, dhe autorja e njohur dhe terapistja për marrëdhënie…

Kafka gjigante e përbindëshit parahistorik zbulohet në vendin më të thatë në Tokë

Mbetjet e një prej gjigantëve më të vjetër të oqeanit janë zbuluar në një nga vendet më të thata në…

Grimcat plastike zbulohen në troposferën e Tokës

Nga Mali Everest deri në hendekun Mariana, mikroplastika gjendet kudo, madje edhe lart në troposferën e Tokës, ku shpejtësia e…

Një test interesant zbulon se çfarë ngjyrash ka shpirti juaj

Merrni këtë test interesant dhe zbuloni se çfarë ngjyre ka shpirti juaj. Përveç pamjes sonë të jashtme dhe asaj që…

Zbulohet variant i ri i koronavirusit

Variantet e reja të koronavirusit po e bëjnë të vështirë përfundimin e pandemisë. Padyshim, mutacioni Delta është aktualisht ai që…

​Gorrie, mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit

Më 8 korrik 1842, mjeku John Gorrie, zbuloi sistemin e parë të ftohjes së ajrit. Mjeku dëshironte që të sëmurët…

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Gjatë një përpjekje për të rigjeneruar gjëndrën e timusit, studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos mund të kenë…