Mbahet sot seanca gjyqësore për vrasjen e Kujtim Veselit

Në Departamentin e Krimeve të Rënda në Gjykatën Themelore në Prishtinë sot do të mbahet seanca gjyqësore për rastin e…

Dënohet me burg të përjetshëm personi që vrau 51 persona në dy xhami në Zelandën e Re

29 vjeçari Brenton Tarrant që vrau 51 persona në dy xhami në Zelandën e Re, është dënuar me burg të…

Kërkohet paraburgim për djalin që vrau me sëpatë të atin në Fushë Kosovë

Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti për Krime të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, paraburgim për persona me…

Dhunimi dhe vrasja e 11 vjeçarit, nis peticioni me tri kërkesa

Në një vjetorin e vdekjes së 11 vjeçarit nga Fushë Kosova, Kujtim Veselit, aktivistë të shoqërisë civile kanë lansuar peticionin…

21 vjet nga vrasja e 86 civilëve në Kralan të Gjakovës

Ishte 2 prilli i vitit 1999 kur në Kralan të Gjakovës forcat ushtarake dhe policore serbe ndanë disa qindra djem…

95 vjet nga vrasja e Luigj Gurakuqit

Sot mbushen 95 vjet nga vrasja e Luigj Gurakuqit, veprimtar i çështjes kombëtare, hartues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë…

Ish-veprimtarët e Lëvizjes Popullore kërkojnë zbardhjen e rastit të Qerim Kelmendit

Shoqëria Lëvizja, në të cilën tubohen ish-veprimtarët e Lëvizjes Popullore të Kosovës, kanë kërkuar që të zbardhet sa më shpejtë…

Haradinaj: Rasti i Kelmendit duhet të zbardhet sa më shpejtë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, reagoi për vdekjen e ish-luftëtarit të UÇK-së, Qerim Kelmendi. Ai ftoi organet e drejtësisë që…

118 vite nga vrasja e atdhetarit Haxhi Zeka

Një prej figurave të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare gjatë shekullit XIX, ishte Haxhi Zeka. Një luftëtar dhe atdhetar i pranuar nga…

Tragjedia e sotme në Gjilan (Foto)

Sot në Gjilan ka ndodhur një vrasje e pesëfishtë, ku dyshohet se një pjesëtare e Policisë së Kosovës ka vrarë…