​Këshilltari i Zelenskyt ofron dorëheqjen pas deklaratave për ngjarjen në Dnipro

Oleksiy Arestovych, këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ka ofruar dorëheqjen e tij pasi deklaroi se një raketë ruse që…

Steinmeier garanton Zelensky-n: Germania do u ndihmojë me gjithçka që mundet

Gjermania është në anën tuaj. Ne mbështesim Ukrainën politikisht, humanitarisht, financiarisht, ushtarakisht – me atë që mundemi dhe me atë…

Ish-drejtori i CIA-s: Zelensky iu mbijetoi 12 atentateve që nga fillimi i luftës

Shefi i CIA-s, Bill Burns, udhëtoi për në Kiev para fillimit të pushtimit rus të Ukrainës për të informuar presidentin…

Pas sulmit në ndërtesën në Dnieper, Zelensky u dërgoi një mesazh rusëve

Dhjetëra civilë janë ende të zhdukur, një ditë pasi një raketë ruse goditi një ndërtesë banimi në qytetin qendror të…

Presidenti ukrainas miraton sanksione kundër 198 figurave kulturore dhe mediatike ruse

Ndërsa lufta në vendin e tij po i afrohet muajit të 12-të, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi të dielën një…

Zelensky: Ndihma e Polonisë dhe Lituanisë në tanke mund të jetë shembull për vendet e tjera

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot se ndihma ushtarake në tanke e shpallur nga Polonia dhe Lituania mund të nënkuptojë…

Zaharova: Kurti e Zelenski janë neo-nazistë

Zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zakharova, ka deklaruar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky,…

Zelensky: Bota e lirë ka gjithçka që duhet për të ndalur agresionin rus

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi se aleatët duhet të vazhdojnë mbështetjen e tyre me armatim për Ukrainën. “Bota e…

Presidenti ukrainas thotë se nuk do të ketë luftë të tretë botërore

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se nuk do të ketë një luftë të tretë botërore. “Lufta e Parë Botërore…

Zelensky: Ushtria ukrainase zmbraps me sukses sulmet ruse në Bakhmut e Soledar

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sonte se ushtria ukrainase po zmbraps sulmet ruse në qytetin Bakhmut në lindje të rajonit…