​Zelensky sanksionon 303 subjekte dhe 147 individë kryesisht rusë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky sanksionoi të enjten 147 individë dhe 303 subjekte, kryesisht nga Rusia. Sipas një deklarate të publikuar…

Paralajmërimi i Zelenskyt për luftë në Ballkan, ekspertët: Rikonfirmim i ambicieve të Rusisë

Deklaratat e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky se Rusia po përpiqet të nisë një luftë në Ballkan, po konsiderohet si…

Ukraina zgjat ligjin ushtarak dhe mobilizimin e përgjithshëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi dy projektligje të enjten, duke zgjatur ligjin ushtarak dhe mobilizimin e përgjithshëm në vend për…

Zelensky përjashton bisedimet e paqes me Rusinë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të shtunën përjashtoi fillimin e bisedimeve të paqes me Rusinë. “Nuk ka dhe nuk do të…

Presidentja Osmani shtrëngon duart me Zelenskyn

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka shpërndarë një fotografi ku shihet shtrëngimi i duarve në mes  të saj dhe presidentit…

​Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën

Një nga aleatët më të fort të Ukrainës, Polonia, ka njoftuar se nuk do të furnizojë më armë vendin, pas…

Rama dhe Zelensky nënshkruajnë deklaratë për mbështetjen e pakushtëzuar të Ukrainës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka nënshkruar deklaratë të përbashkët me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenski, për mbështetjen e pakushtëzuar…

​Rama e sfidon ambasadorin rus: Ju ndaloni luftën dhe Zelensky nuk do të flasë

Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vasily Nebenzy, e ka cilësuar shkelje praninë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në…

Zelensky do të takohet me Biden në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pritet të vizitojë Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme, ku do të takohet me presidentin amerikan…

Zelensky falënderon Bullgarinë për heqjen e masës së ndalimit ndaj importeve të Ukrainës

“I jam mirënjohës Bullgarisë për vendimin e saj për të mos zgjatur kufizimet në eksportet bujqësore të Ukrainës pas 15…