Përplasen deputetë të pozitës dhe opozitës në Komisionin për Arsim

Deputetë të opozitës dhe pozitës janë përplasur në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport. Anëtarja e…

Deputetet e opozitës përplasen me Golën në Komisionin ku po raportonte ministrja Nagavci

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka raportuar sot para anëtarëve të Komisionit për Arsim. Deputetja Vlora Dumoshi dhe Eliza Hoxha…

Kolegë e bashkëpunëtorë e kujtojnë si një artist të veçantë Rasim Thaçin-Cimën

Liderë institucionalë, njerëz të artit dhe qytetarë të shumtë kanë nderuar sot veprën dhe jetën e humoristit të mirënjohur Rasim…

Ndahet nga jeta profesoresha Sazana Çapriqi, Dumoshi dërgon telegram ngushëllimi

Ka vdekur profesoresha Sazana Çapriqi. Këtë lajm e ka bërë të ditur ministrja në detyrë e Kulturës, Vlora Dumoshi e…

​MKRS shpërndan nga 210 tituj të rinj për 37 biblioteka komunale, përfiton edhe Lugina e Preshevës

Bibliotekat komunale në vend, por edhe ato në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, do të pasurohen me nga 210 tituj të…

Nga 210 libra do të pranojnë bibliotekat komunale në Kosovë

Nga 210 libra do të pranojnë bibliotekat komunale në Kosovë, libra të cilët janë botuar dhe blerë me financimin e…

Ndahen bursa për 10 sportistët e rinj që do ta përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Olimpike 2021

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit (MKRS) në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës (KOK), kanë ndarë 10 bursa për…

​Dumoshi: Ismail Kadare, krenaria dhe simboli i artit letrar shqiptar në botë

Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi, i uroi ditëlindjen shkrimtarit Ismail Kadare që sot feston 85-vjetorin e lindjes. Dumoshi shkruan se,…

Vushtrria bëhet me Qendër Kulturore multifunksionale

Gjatë ditës së martë është inauguruar Qendra Kulturore ‘’Hasan Prishtina’’ në Vushtrri. Të pranishëm në inaugurimin e kësaj qendre ishin…

Hoti e Dumoshi përurojnë Qendrën Kulturore “Hasan Prishtina” në Vushtrri

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, bashkë me kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, si dhe ministren e Kulturës Rinisë…