Stradner – Cholletit: Putin dhe Vuçiq po qeshin, do të testojnë sërish NATO-n në Ballkan

Analistja amerikane, Ivana Stradner, ka thënë se Rusia dhe Serbia po luajnë me Uashingtonin dhe Perëndimin ‘si fyell’. Këto deklarata…

​Marrëveshja për grurin, Erdogan takon Putinin në Rusi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të hënën u nis për në qytetin bregdetar rus të Soçit për të takuar presidentin…

Erdogan në Rusi për ringjalljen e marrëveshjes së drithërave

Turqia njoftoi se presidenti Rexhep Tajip Erdogan “shumë shpejt” do të vizitojë Rusinë, ku do të zhvillojë bisedime me homologun…

​Rrëzimi i avionit të Prigozhinit, shumica e rusëve të befasuar që nuk kishte ndodhur më herët

Rusia është një vend plot surpriza. Njerëzit në Rusi u tronditën këtë verë pasi dronët sulmuan qendrën e Moskës disa…

​“Lufta po vjen në Rusi”, Zelensky paralajmëron Putinin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar se lufta do të zhvendoset në Rusi pas një sulmi me dron në…

Putin lë të kuptohet se do të pezullojë marrëveshjen për drithërat

Rusia mund të pezullojë pjesëmarrjen e saj në Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi dhe të kthehet kur të…

Putin pretendon se Perëndimi donte që rusët ‘të vrisnin njëri-tjetrin’

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin tha të hënën se Perëndimi dhe Ukraina donin që rusët “të vrisnin njëri-tjetrin” dhe paralajmëroi…

Putin nënshkruan projektligjet për pjesëmarrjen kontraktuale të qytetarëve në ushtri

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi të shtunën projektligje që ndryshojnë rregullat për pjesëmarrjen e qytetarëve në forcat e armatosura të…

Zelensky: Dobësia e Rusisë është e qartë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenksy ka deklaruar sot se kushdo që “zgjedh rrugën e djallit e shkatërron veten” dhe se…

Putin: Shefi i Wagnerit “tradhtoi” Rusinë për “ambicie personale”

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin është zotuar të shtunën se do t’i ndëshkojë kryengritësit, pasi grupi mercenar Wagner, ka thënë…