SHBA: Zgjatja e Vetingut, hap i rëndësishëm përpara për të gjithë shqiptarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri ka përshëndetur votimin e sotëm në Kuvendin e Shqipërisë për zgjatjen…

​Komisioni për Legjislacion takon ministrin e Drejtësisë së Shqipërisë, diskutohet për vetingun

Komisioni parlamentar për Legjislacion, kryesuar nga kryetari Adnan Rrustemi, ka takuar sot ministrin e Drejtësisë të Shqipërisë, Ulsi Manja, me…

​Haxhiu: S’heqim dorë nga vettingu, këtë muaj procedojmë ndryshimet në pakon ligjore të KPK-së

Ministria e Drejtësisë këtë muaj do të procedojë drejt Kuvendit të Kosovës ndryshimet e pakos ligjore të sistemit prokurorial, plotësim-ndryshime…

​Varhelyi për vetingun: Nuk ka nevojë për reformim të thellë të sistemit të drejtësisë

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka thënë se Kosova s’ka nevojë për një riformim të të gjithë…

​Haxhiu e Deliu përplasen me akuza për familjarë me probleme me ligjin

Projektligji për Provimin e Jurisprudencës ka përplasur deputetët e Kuvendit të Kosovës ku partitë opozitare kanë kundërshtuar ndryshimet e prezantuara…

Basha kërkon sërish vetingun e politikanëve: Në Kuvend, kriminelë të skeduar nga FBI

Nga foltorja e Kuvendit të Shqipërisë, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri edhe njëherë thirrje për miratimin e vetingut…

​Zemaj: BE të pozicionohet qartë për procesin e vettingut në Kosovë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Armend Zemaj ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që të pozicionohet qartë për procesin…

​Kurti: Vetingu do të verifikojë pasurinë e gjyqtarëve dhe prokurorëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mori pjesë në takimin e parë të grupit punës për hartimin dhe finalizimin e procesit…

Qeveria miraton koncept-dokumentin për vetingun

Qeveria e Kosovës ka miratuar koncept-dokumentin për hartimin e vetingut në drejtësi. Në mbledhjen e sotme, vetingu u konsiderua i…