Simptomat që tregojnë se keni problem me veshkat tuaja

Veshkat janë organet binjake të trupit që pastrojnë gjakun, largojnë mbetjet dhe toksinat nga trupi. Këto organe në formë fasule…

Pastroni veshkat me këto ushqime!

Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin dhe eliminimin e mbetjeve nga trupi. Çdo ditë, ata filtrojnë produktet e mbeturinave dhe ujin…

Vajza i jep njërën veshkë të dashurit, por kjo nuk e ndaloi që ai ta linte (foto)

Të japësh në donacion njërën veshkë një personi në nevojë nuk është diçka që bëhet kollaj. Por kur e reja…

I riu i jep veshkën vjehrrës, e dashura e lë dhe martohet me dikë tjetër

Uziel Martinez, një Tik Toker nga Meksika ka treguar aventurën e tij më të fundit. Ai u bë i famshëm…

Studimi: COVID-19 lë shenja në veshka

Deri më tani, shkencëtarët kanë dokumentuar se virusi që shkakton COVID-19 prek kryesisht mushkëritë, por një studim i ri sugjeron…

Kirurgët testojnë transplantin e veshkave të derrit te njeriu

Kirurgët amerikanë thonë se i kanë transplantuar me sukses një veshkë derri një pacienti, çka përbën një zbulim të madh…

Një britaniku i heqin veshkat që peshonin 35 kilogramë

Warren Higgs, 54-vjeç nga Windsor, Britani e Madhe, vuan nga sëmundja e veshkave policistike. Është një sëmundje e trashëguar që…

Sa zgjat shërimi i biopsisë së veshkave dhe kujt i rekomandohet?

Biopsia është një procedurë diagnostike në të cilën merret një pjesë e indit të veshkave. Në mjekësinë moderne, në 95%…

A jetojnë më shkurt dhuruesit e veshkës?

Njerëzit e shëndetshëm që dhuruan një veshkë nuk rrezikonin të vdisnin para njerëzve që nuk ishin dhurues, thanë ekspertët amerikanë…

Zbuloni gurët ende pa i dëmtuar veshkat: Këto janë simptomat e sëmundjes

Gurët në veshka ekstraktohen në urinë, por ndonjëherë ndodhin në vendet ku ato janë të vështira për t’u nxjerrë. Pjesë…