10 vjet nga vrasja e policit të EULEX-it

Para gjashtë vitesh një pjesëtar i misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, është vrarë në veriun e Kosovës,…

S’ka shtyrje të afati për lirimin e objektit nga strukturat paralele në veri

Shefi i kabinetit të kryetarit të Mitrovicës së Veriut, Visar Syla i ka thënë KosovaPress-it, se nuk ka shtyrje të…

Von Cramon: E paligjshme të hysh në territorin e Kosovës e të lidhësh policët si kriminelë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka akuzuar presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, për rrëmbimin e tre…

Ndalet alarmi në veri

Në këto momente është ndalur alarmi në komunën e Mitrovicës së Veriut. Ndëkrohë, serbët janë mbledhur tek udhëkryqi i shkollës…

Lëshohet alarmi në Mitrovicë të Veriut

Para disa minutave serbët kanë lëshuar alarmin në Mitrovicë të Veriut. Ndërkohë, numri i forcave të Policisë së Kosovës dhe…

​Abbott për situatën në veri: Kosova duhet të dëgjojë këshillat e miqve

Ambasadori britanik, Nicholas Abbott deklaroi se nuk e ka lexuar ende draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të…

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka njoftuar se në veri të vendit sot është arrestuar personi që ka…

Protestuesit serbë fillojnë të mblidhen në veri

Në ditën e njëmbëdhjetë të protestës, protestuesit në komunat veriore të vendit, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, kanë filluar të…

Kurti: Me SHBA dhe BE mund të kemi dallime në qasje por jo në qëllime

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian nganjëherë…