​98 vjet nga vdekja e luftëtarit Azem Galica

Azem Bejtë Galica u lind më 10 dhjetor 1889 dhe ndërroi jetë më 26 korrik të vitit 1924, nga plagët…

Sot datëlindja e Anton Çettës

Sot është datëlindja e Anton Çettës. Anton Çeta lindi në Gjakovë më 3 janar 1920 dhe vdiq në vitin 1995…

​Petro Marko, lindja e mjeshtrit të madh

Petro Marko ishte arsimtar, publicist, gazetar, interbrigadist e shkrimtar shqiptar. Ai u lind në Dhërmi më 25 nëntor 1913. Me…

34 vjetori i vdekjes së Lasgush Poradecit

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë…

Përkujtohet 56-vjetori i ndarjes nga jeta i Fan Nolit

Sot, përkujtohet 56-vjetori i ndarjes nga jeta i njërit prej personaliteteve më të rrallë kombëtarë  Fan Stilian Noli. Ai lindi…

Datëlindja e Adem Demaçit, simbolit të rezistencës kombëtare

Simboli i rezistencës kombëtare Adem Demaçi, po të ishte gjallë sot do t’i mbushte 85 vjet. Me prejardhje nga fshati…