Varianti Delta dhe mungesat ngadalësojnë rritjen ekonomike amerikane

​Rritja e SHBA-së u ngadalësua në tremujorin e tretë nga varianti Delta i COVID-19 dhe mungesat globale, ndërsa plani i…

Kurti: S’kemi hapësirë për të gabuar në zbatimin e masave të reja, në variantin Delta kemi një armik të rrezikshëm

Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës me pandeminë COVID-19 ka mbajtur mbledhjen e parë. Kryeministri i Republikës së Kosovës,…

​Doza e tretë e vaksinës ngadalëson variantin delta, thonë shkencëtarët izraelitë

Një muaj pas dozave përforcuese kundër COVID-19, Izraeli po sheh shenja të ngadalësimit të rritjes në numrin e formave të…

Rritet numri i pacientëve në Klinikën Infektive, shkak varianti delta

Me rritjen e numrit të rasteve të reja COVID-19, në Klinikën Infektive është shtuar edhe numri i pacientëve që kërkojnë…

Epidemiologu Fauci paralajmëron: Varianti tjetër i virusit mund të jetë më i rëndë

Mutacioni i ardhshëm i koronavirusit mund të jetë edhe më i keq dhe më ngjitës se varianti Delta. Ky është…

A po e përshpejton varianti delta sëmurjen e të rinjve?

Shumë mjekë amerikanë thonë se 20-vjeçarët dhe 30-vjeçarët e pa vaksinuar po infektohen me COVID-19 më shpejt dhe më seriozisht.…

OBSH: Varianti “Delta” është një paralajmërim për të vepruar

​Varianti Delta i COVID-19, që është burimi i një vale të re infektimesh në shumë vende, është një paralajmërim që…

Përhapja e variantit “Delta” fut në shtetrrethim Australinë

Qytetarët në Australi po protestojnë kundër kufizimeve të rrepta anti-COVID për shkak të përhapjes së variantit “Delta”. Protestuesit bllokuan rrugët…

83% e rasteve të reja të infektimit në ShBA janë me variantin Delta

Zyrtarët shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara kanë thënë se varianti Delta vazhdon të përhapet dhe vlerësohet se 83 për qind…

Varianti Delta përkeqëson situatën COVID-19 në disa shtete të BE-së

​Varianti Delta po shtrihet në të gjithë Europën dhe ka rritur numrin e infeksioneve veçanërisht në Spanjë, Holandë, Qipro dhe…