Studimi zbuloi se cilat efekte anësore të vaksinës kundër COVID shfaqen te fëmijët

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë publikuar rezultatet e një studimi që analizoi efektet anësore të…

Japonia drejt zhvillimit të vaksinës që mbron nga COVID gjatë gjithë jetës

Shkencëtarët japonezë në Tokio janë në rrugën e duhur për të zhvilluar një vaksinë “ëndërr” antivirale që ofron mbrojtje të…

Mbi 782 mijë qytetarë vaksinohen me dozën e dytë të vaksinës antiCOVID-19

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.671.559 doza të vaksinës. Nga ta 782 mijë…

SHBA do të miratojë dozën përforcuese Pfizer për fëmijët e moshës 12-15 vjeç

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) planifikon të miratojë një dozë përforcuese të vaksinës Pfizer për fëmijët e moshës…

Gjermania planifikon të dhurojë 75 milionë doza vaksinash vitin e ardhshëm

 Qeveria e re gjermane ka njoftuar planet e saj për të dhuruar të paktën 75 milionë doza vaksinash për vendet…

Finlanda bllokon hyrjen e të huajve të pa vaksinuar

Udhëtarët e huaj që nuk janë vaksinuar kundër COVID-19, edhe me një test negativ, nuk do të mund të hyjnë…

Kurti u bën thirrje mërgimtarëve që të vaksinohen

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar një video-mesazh për mërgimtarët që këto ditë po vijnë në Kosovë. Ai ka thënë se…

LVV mburret me qeverisjen në vitin 2021

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, ka thurur lavde për punën e Qeverisë Kurti…

Austri: Miliona vaksina mund të dështojnë për shkak të afatit

Miliona doza të vaksinave kundër koronavirusit rrezikojnë të dështojnë në Austri, për shkak të skadimit të afatit, paralajmëron organizata “Mjekët…

​20 raste pozitive me COVID-19

Në 24-orët e fundit janë shënuar 20 raste me COVID-19 në Kosovë, nga 1 mijë e 870 testime. Ndërkohë që…