Parlamenti francez miraton certifikatën për vaksinim

Parlamenti i Francës dha miratimin përfundimtar të dielën për masat e fundit të qeverisë për të trajtuar virusin COVID-19, duke…

IKSHPK: Situata epidemiologjike mund të përkeqësohet, qytetarët të vaksinohen

IKSHPK ka bërë thirrje sot për vaksinim të qytetarëve në kohën kur omicron po shton intensitetin çdo ditë dhe është…

Gjykata e Lartë bllokon planin e Biden për vaksinimin e punonjësve kundër Covid-19

Gjykata e Lartë në SHBA bllokoi të enjten planin e presidentit amerikan, Joe Biden për vaksinimin e punonjësve kundër Covid-19…

OBSH: Omicron më i butë se Delta

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Ghebreyesus, tha se varianti omicron i koronavirusit të ri(COVID-19) , mund të…

​Kryetari i Gjilanit merr dozën e tretë të vaksinës

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni ka marrë sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19, me ç`rast u…

OBSH: Autorizimet e vaksinave të jenë të përkohshme

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar qeveritë, duke vënë në dukje se vaksinimi i detyrueshëm duhet të jetë “zgjidhja e…

Danimarka do të ofrojë dozën e katërt të vaksinës për më të rrezikuarit

Danimarka do të ofrojë dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit për qytetarët e rrezikuar, pasi po përballet me një…

IKShPK: Situata epidemiologjike mund të përkeqësohet

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar nga fillimi i vitit ka filluar rritje e rasteve pozitive me…

BE do të eksportojë 700 milionë doza vaksinash brenda 6 muajve të parë të 2022

Bashkimi Evropian planifikon të eksportojë 700 milionë doza të vaksinave kundër Covid deri në mesin e vitit 2022. Këtë e…

Studimi zbuloi se cilat efekte anësore të vaksinës kundër COVID shfaqen te fëmijët

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë publikuar rezultatet e një studimi që analizoi efektet anësore të…