BE ndan 1 miliard euro për vaksinat dhe trajtimin e koronavirusit

Bashkimi Evropian është zotuar të ndajë 1 miliard euro për hulumtime globale mbi vaksinat dhe trajtimin e infeksionit Covid-19, tha…

OBSH: Virusi ende paraqet një rrezik të lartë deri në krijimin e vaksinës

Pjesë të botës kanë filluar të dalin nga pandemia e  Covid-19 dhe të rifillojnë me kujdes një jetë normale, por…

Vaksina kundër koronavirusit ‘mund të jetë e gatshme deri në fund të vitit’

Një vaksinë koronavirus mund të jetë e disponueshme për përdorim të kufizuar deri në fund të vitit, ka thënë shefi…

Vaksina kundër koronavirusit testohet te majmunët

Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar thonë se ata janë vetëm një hap përpara se të zhvillohet…

Mjekja që mori vaksinën kundër koronavirusit nuk ka vdekur

Elisa Granato, e cila mori vaksinën kundër koronavirusit të premten si pjesë e provave klinike në Oksford të Britanisë së…

Bill Gates: Vaksina për 18 muaj, paratë nuk janë problem

Themeluesi i Microsoft Bill Gates thotë se do të duhen ndoshta 18 muaj për vaksinën Covid 19, por gjetja e…

OBSH: Afrika nuk do të jetë vend për testimin e vaksinës kundër koronavirusit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) ka dënuar si “raciste” komentet e dy mjekëve francezë që sugjeruan që një…

Kur do të jetë gati vaksina kundër koronavirusit?

Testimet njerëzore do të fillojnë menjëherë,  por edhe nëse ato shkojnë mirë dhe një kurë është gjetur, ka shumë pengesa…

Shkencëtarët italianë: COVID-19 pëson mutacione të ngadalshme – vaksina do të jetë efektive për një kohë të gjatë

Aktualisht nuk ka asnjë ilaç specifik që mund të kurojë koronavirusin, por studiuesit në Itali pretendojnë se COVID-19 është një…

OBSH: Gripi sezonal shkakton 60000 viktima në vit në Evropë, vaksinohuni

Gripi sezonal shkakton 60000 të vdekur në vit në Evropë dhe qytetarët e saj nuk duhet ta kundërshtojnë vaksinimin, theksoi…