Qeveria: 35% e popullatës mbi 18-vjeç kanë marrë dy doza të vaksinës kundërCOVID

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se deri tani mbi 440.000 mijë qytetarë janë vaksinuar me dy doza apo…

Irani miraton vaksinën Johnson&Johnson

Autoritetet në Teheran miratuan përdorimin e vaksinës Johnson&Johnson kundër koronavirusit, të prodhuar nga gjiganti farmaceutik amerikan me të njëjtin emër.…

Rritet numri i lajmeve të rremë kundër vaksinimit

Kosova po vazhdon të përballet me valën e përhapjes së pandemisë, ku brenda ditës po shënohen me dhjetëra humbje të…

Pasqyra e vaksinimit të detyrueshëm antiCOVID-19 në botë

Ashtu si në SHBA, ku vaksinimi i detyrueshëm sapo është zgjeruar, një numër në rritje vendesh kërkojnë një certifikatë vaksinimi…

Testet e vaksinave kundërCOVID për fëmijët zgjasin më shumë se ato për të rriturit

Qindra miliona të rritur janë vaksinuar, por rezultatet që flasin në favor të efektivitetit të tyre nuk janë zëvendësues i…

Polonia do t’i dhurojë Kosovës 100 mijë vaksina Pfizer

Polonia do t’i dhurojë Kosovës 100 mijë vaksina Pfizer. Lajmi është bërë i ditur nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani,…

Pas vaksinës anti Covid, Oksfordi nxjerr vaksinën revolucionare kundër kancerit

Ekipi që krijoi njërën prej vaksinave kundër Covid, ai i Universitetit të Oksfordit, ka prodhuar dhe një vaksinë që premton…

Ndotësi i zbuluar në vaksinën Moderna mund të jetë grimcë metali

Ndotësi i gjetur në një ngarkesë të vaksinës Moderna të dorëzuar në Japoni ka të ngjarë të jetë grimcë metalike,…

​Doza e tretë e vaksinës ngadalëson variantin delta, thonë shkencëtarët izraelitë

Një muaj pas dozave përforcuese kundër COVID-19, Izraeli po sheh shenja të ngadalësimit të rritjes në numrin e formave të…

Mbi 4,91 miliardë doza vaksinash të injektuara në botë

Numri i vaksinave të administruara në mbarë botën kundër COVID-19 ka tejkaluar shifrën 4,91 miliardë. Sipas të dhënave nga faqja…
error: