​Zgjerimi i aktakuzës ndaj Thaçit dhe të tjerëve pritet të shtyjë fillimin e gjykimit

Gjykimi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës mund të mos fillojë as këtë vit meqë të njëjtit tani do…

​23 vjet nga rënia heroike e Ilaz Kodrës

Sot bëhen 23 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ilaz Kodra, i cili ka qenë…

​23 vjet nga rënia e Shkëlzen Haradinajt

Sot shënohet 23-vjetori i rënies së luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjeneral Shkëlzen Haradinaj, i cili ishte komandant për…

​Familjarët kujtojnë me krenari të rënët në Koshare, rrëfejnë përshëndetjet e fundit

Kosova sot kujton betejën e lavdishme të Koshares ku u thye kufiri shqiptaro-shqiptar. Krerë institucionesh, të partive politike, familjarë dhe…

La armët dhe kapi lapsin, Shkupi flet si skenarist: Pres mbështetje për filmin e UÇK-së

Edhe në kohën kur po propagandohej se UÇK është në zhbërje e sipër, ata u rreshtuan për një, duke motivuar…

23 vjet nga rënia heroike e Ismet Jasharit – komandant Kumanova

Sot mbushen 23 vjet nga rënia e Komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ismet Jashari – komandant Kumanova. Ai u…

​23 vjet nga rënia heroike e Skënder Haxhi Çekut

Sot mbushen 23 vjet nga rënia heroike e dëshmorit gjeneral Skënder Haxhi Çekut. Skënder Çeku u lind më 1 janar…

Veteranët të pakënaqur me autoritetet: Miratojnë Specialen por s’merren me krimet serbe

Përfaqësues të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bënë homazhe pranë varrit të komandantit legjendar Adem…

Të mbijetuarit e masakrës së Reçakut kërkojnë drejtësi: Vrasësit të lirë e çlirimtarët po gjykohen

22 vite më parë u rrahën e u torturuan nga forcat serbe, e me sytë e tyre panë masakrimin që…

​“Pa Janarin e ’99-ës s’ka kuptim Janari i 2021-ës”

Deputeti i Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Gazmend Syla, njëherit kryetar i OVL të UÇK-së në…