Rama flet për ngritjen e shtabit pararojë të Komandës Amerikane në Shqipëri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama duke komentuar ngritjen e shtabit pararojë në Shqipëri të Komandës Amerikane të Operacioneve Speciale për…

Kim: Ngritja në Shqipëri e Shtabit Pararojë të SOCEUR, me rëndësi për sigurinë rajonale

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim u shpreh sot se ngritja në Shqipëri e Shtabit Pararojë të Komandës amerikane…

Komanda amerikane e Operacioneve Speciale në Evropë ngre Shtab Pararojë në Shqipëri

Komanda amerikane e Operacioneve Speciale në Evropë njofton ngritjen e Shtabit Pararojë të dislokuar në Shqipëri, me rotacion. Lajmi bëhet…

Ushtria amerikane trajnon Regjimentin e Parë të Këmbësorisë në Procesin e Vendim-Marrjes Ushtarake

Në vazhdën e përgatitjeve për ngritjen e aftësive planifikuese taktike, ushtarakët amerikanë realizuan trajnimin për oficerët dhe nënoficerët e Regjimenti…

​Dita kur ushtria amerikane fitoi betejën vendimtare për pavarësi

Më 19 tetor 1781, ushtria amerikane fitoi betejën vendimtare të luftës për pavarësi. Gjenerali britanik, Lord Charles Cornwallis, u dorëzua…

​Ushtari i fundit amerikan që u largua nga Afganistani

Major Gjeneral Chris Donahue është ushtari i fundit amerikan që është largaur nga Kabuli nga Afganistani duke i dhënë fund…

​James Carroll, mjeku hero

Mjeku i Ushtrisë Amerikane, James Carroll, më 27 gusht të vitit 1900, në Havanë të Kubës, lejoi një mushkonjë të…

Kaos në aeroportin e Kabulit, njerëzit bien nga aeroplani (Video)

Trupat amerikane në aeroportin e Kabulit u detyruan të qëllonin me armë në ajër si një formë paralajmërimi, për të…

Mehaj nga Bondsteel: Ushtria Amerikane është garanti kryesor i sigurisë së vendit tonë

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se Gjithçka që është ndërtuar, zhvilluar dhe avancuar në sistemin e mbrojtjes dhe…

Presidentja Osmani: FSK-ja po stërvitet me ushtrinë amerikane, ushtria serbe me atë ruse

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është deklaruar rreth pjesëmarrjes së pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në stërvitjet…